eLM: Moc niespodzianek na starcie II rundy

Liga Mistrzów

Liga Mistrzów (Champions League) / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Wtorkowe spotkania II rundy eliminacji Ligi Mistrzów przyniosły nam sporo ciekawych rozstrzygnięć. Wpadki z niżej notowanymi rywalami zanotowali zawodnicy Bodø/Glimt, Dinama Zagrzeb oraz Malmö. Krok bliżej awansu do kolejnej fazy rozgrywek jest niedawny pogromca Lecha Poznań – azerski Qarabağ Ağdam.

Dotychczas eliminacje Ligi Mistrzów jawią się dla Malmö FF jako droga przez mękę. Mistrz Szwecji w I rundzie do ostatniego gwizdka nie mógł być pewny awansu w dwumeczu z islandzkim Víkingurem Reykjavík (u siebie wygrana 3:2, na wyjeździe remis 3:3). Po pierwszym spotkaniu II rundy rozegranym w Wilnie podopieczni Miloša Milojevicia mają spory problem. Skazywany na pożarcie litewski Žalgiris zdołał pokonać na swoim terenie zespół, który w poprzednim sezonie grał w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Gola na wagę nieznacznej zaliczki przed rewanżem strzelił tuż po przerwie Fabien Ourega.

Sporo działo się w spotkaniu, w którym potencjalnie mógł występić Lech Poznań. Pogromca mistrza Polski wykorzystał atut własnego boiska i pokonał FC Zürich. Qarabağ Ağdam do przerwy prowadzili już 2:0 po golach, których autorami byli Kady oraz Ibrahima Wadji. Sygnał do odrabiania strat gościom w 65. minucie dał Lindrit Kamberi. Azerowie jednak bardzo szybko powrócili do dwubramkowej przewagi. Zaledwie minutę po trafieniu mistrza Szwajcarii dublet skompletował Wadji. Cenną bramkę dla Szwajcarów w perspektywie rewanżu na własnym boisku strzelił z rzutu karnego w 85. minucie Mirlind Kryeziu. Zwycięstwo 3:2 daje Qarabağowi nieznaczną zaliczkę przed drugim meczem w Szwajcarii. Niewykluczone, że trafienie Kryeziu może okazać się kluczowe dla losów tego dwumeczu.

Duża niespodzianka wydarzyła się również w Irlandii Północnej. Tamtejszy mistrz Linfield FC pokonał na swoim boisku norweski FK Bodø/Glimt. Jedynego gola strzelił Kirk Millar, gdy wykorzystał fatalna stratę rywala i widowiskowym lobem pokonał golkipera gości. Przypomnijmy – mistrz Norwegii w poprzednim sezonie odpadł w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów z Legią Warszawa, a finalnie zakończył sezon przegraną potyczką w 1/4 finału Ligi Konferencji Europy z włoskim AS Roma. W ostatnim czasie Bodø/Glimt idzie jednak znacznie gorzej. Zespół ten w poprzedniej rundzie był bliski kompromitującej porażki w dwumeczu z farerskim KÍ Klaksvík. Niżej notowany rywal był tylko jednego gola od doprowadzenia do dogrywki.

Spokojni przed rewanżowym meczem na wyjeździe mogą być zawodnicy Łudogorca Razgrad. Duża w tym zasługa cypryjskiego napastnika Piérosa Sotiríou oraz Brazylijczyka Thiago, po których golach mistrz Bułgarii pokonał 3:0 irlandzki Shamrock Rovers. W przypadku awansu do kolejnej fazy rozgrywek Łudogorec zagra z lepszym z pary Dinamo Zagrzeb – Škupi Skopje. Póki co nie ma zdecydowanego faworyta w tym drugim starciu. Dość niespodziewanie Dinamo na swoim terenie zaledwie zremisowało 2:2 z mistrzem Macedonii Północnej.

Solidną zaliczkę z Armenii wywieźli zawodnicy Dudelange. Mistrz Luksemburga pokonał na wyjeździe 1:0 Pjunik Erewan i zrobił spory krok w stronę awansu do III rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Co ważne, zwycięzca tego dwumeczu w najgorszym razie będzie występował jesienią w fazie grupowej Ligi Konferencji Europy. Taki rezultat byłby dla jednej z tych drużyn ogromnym sukcesem i znaczącym zastrzykiem finansowym i komercyjnym. Dla mistrza Luksemburgu nie byłaby to pierwsza taka sytuacja. Dudelange w swojej historii już dwukrotnie grało w fazie grupowej Ligi Europy. Co innego Pjunik, dla którego szczytem możliwości była III runda eliminacji Ligi Europy.

W ramach ścieżki ligowej we wtorek rozegrano jedno z dwóch spotkań zaplanowanych w II rundzie eliminacyjnej. W Herning wicemistrz Danii FC Midtjylland zremisował 1:1 z AEK-iem Larnaka, który poprzedni sezon cypryjskiej ekstraklasy zakończył na drugiej pozycji w ligowej tabeli. Bramki w tym spotkaniu padły w jego ostatnich fragmentach. AEK na prowadzenie w 81. minucie wyprowadził Ádám Gyurcsó, którego polscy kibice mogą kojarzyć z występów w barwach Pogoni Szczecin. Stan równowagi przed rewanżem na trudnym terenie Duńczykom dał Erik Sviatchenko. Zwycięzca tego dwumeczu w kolejnej rundzie zmierzy się z potężnym rywalem – portugalską Benfiką. Gorszy z tej pary w ramach pocieszenia zmierzy się w III rundzie Ligi Europy z Partizanem Belgrad.

Wyniki wtorkowych spotkań II rundy eliminacji Ligi Mistrzów

a.) ścieżka mistrzowska

Žalgiris Wilno (Litwa) – Malmö FF (Szwecja) 1:0 (0:0)

Fabien Ourega 49

Potencjalni rywale w kolejnych rundach: zwycięzca zagra w III rundzie eLM z lepszym z pary Linfield FC (Irlandia Północna) – FK Bodø/Glimt (Norwegia), a przegrany w III rundzie eLE zagra z przegranym dwumeczu Pjunik Erewan (Armenia) – Football 1991 Dudelange (Luksemburg)

Qarabağ Ağdam (Azerbejdżan) – FC Zürich (Szwajcaria) 3:2 (2:0)

Kady 17, Ibrahima Wadji 36, 66 – Lindrit Kamberi 65, Mirlind Kryeziu 85 (karny)

Potencjalni rywale w kolejnych rundach: zwycięzca zagra w III rundzie eLM z lepszym z pary Ferencvárosi TC (Węgry) – ŠK Slovan Bratysława (Słowacja). Przegrany zaś trafi do III rundy eLE, w której zmierzy się z przegranym dwumeczu Linfield FC (Irlandia Północna) – FK Bodø/Glimt (Norwegia).

GNK Dinamo Zagrzeb (Chorwacja ) – FK Škupi Skopje (Macedonia Północna) 2:2 (1:1)

Arijan Ademi 44, Bruno Petković 86 – Queven 25, Renaldo Cephas 89

Potencjalni rywale w kolejnych rundach: Zwycięzca w III rundzie eLM zagra z wygranym dwumeczu Łudogorec Razgrad (Bułgaria) – Shamrock Rovers FC (Irlandia), natomiast przegrany w III rundzie eLE trafi na przegranego tego drugiego dwumeczu.

Łudogorec Razgrad (Bułgaria) – Shamrock Rovers FC (Irlandia) 3:0 (2:0)

Piéros Sotiríou 26, 35, Thiago 90

Potencjalni rywale w kolejnych rundach: Zwycięzca w III rundzie eLM zmierzy się z lepszym z pary GNK Dinamo Zagrzeb (Chorwacja ) – FK Škupi Skopje (Macedonia Północna), natomiast przegrany trafi w III rundzie eLE na przegranego tego drugiego dwumeczu.

Linfield FC (Irlandia Północna) – FK Bodø/Glimt (Norwegia) 1:0 (0:0)

Kirk Millar 83

Potencjalni rywale w kolejnych rundach: Zwycięzca w III rundzie eLM zagra z lepszym dwumeczu Žalgiris Wilno (Litwa) – Malmö FF (Szwecja), a przegrany w III rundzie eLE trafi na gorszego z pary Qarabağ Ağdam (Azerbejdżan) – FC Zürich (Szwajcaria).

Pjunik Erewan (Armenia) – Football 1991 Dudelange (Luksemburg) 0:1 (0:0)

Samir Hadji 72 (karny)

Potencjalni rywale w kolejnych rundach: zwycięzca zagra w III rundzie eLM z serbskim FK Crvena zvezda Belgrad. Przegrany zagra w III rundzie eLE z gorszym z pary Žalgiris Wilno (Litwa) – Malmö FF (Szwecja).

b.) ścieżka ligowa

FC Midtjylland (Dania) – AEK Larnaka (Cypr) 1:1 (0:0)

Erik Sviatchenko 84 – Ádám Gyurcsó 81

Potencjalni rywale w kolejnych rundach: Lepszy z tej pary w III rundzie eLM zmierzy się z portugalskim SL e Benfica. Przegrany tego dwumeczu w III rundzie eLE zagra z serbskim Partizanem Belgrad.