eLM: Dynamo Kijów z awansem, Tomasz Kędziora z asystą

Tomasz Kędziora / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Między innymi dzięki asyście Tomasza Kędziory Dynamo Kijów wywalczyło awans do III rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Grono drużyn, które zapewniły sobie co najmniej grę w fazie grupowej Ligi Konferencji Europy poszerzyły również Qarabağ Ağdam, Ferencváros, Bodø/Glimt i Maccabi Hajfa. Największą sensację sprawili zawodnicy Žalgirisu Wilno, którzy wyeliminowali Malmö FF.

Dogrywki potrzebowali zawodnicy Dynama Kijów, by wywalczyć awans do III rundy eliminacji Ligi Mistrzów w ramach tzw. ściezki ligowej. Rozegrane w Łodzi pierwsze spotkanie Ukraińców z tureckim Fenerbahçe SK zakończyło się bezbramkowym remisem. Taki sam rezultat utrzymywał się do przerwy rewanżowego spotkania. Zdecydowanie ciekawiej było w drugiej połowie. Od 53. minuty Turcy grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla İsmaila Yükseka. Cztery minuty później Dynamo wyszło na prowadzenie – płaską wrzutkę z prawej strony pola karnego Tomaza Kędziory wykorzystał Witalij Bujalśkyj. W ostatniej minucie podstawowego czasu gry do dogrywki doprowadził Attila Szalai. Ostatnie słowo należało jednak do Dynama. A konkretniej mówiąc, do Ołeksandra Karawajewa, który tuż przed rozpoczęciem dogrywki zmienił Kędziorę. 30-letni Ukrainiec w 114. minucie spotkania zapewnił swojej drużynie awans do kolejnej rundy. Tam na wicemistrza Ukrainy czeka austriacki Sturm Graz, czyli rywal teoretycznie znacznie słabszy od Fenerbahçe.

Dodatkowego czasu gry potrzebowali także zawodnicy FC Zürich i Qarabağ Ağdam. Szwajcarzy, którzy w pierwszym meczu na wyjeździe przegrali 2:3, bardzo szybko doprowadzili do wyrównania w dwumeczu. Już w 4. minucie futbolówkę do własnej bramki skierował Maksim Medvedev. W drugiej połowie mistrz Azerbejdżanu ponownie wyszedł na prowadzenie w dwumeczu za sprawą trafienia Kady’ego. Rzutem na taśmę gospodarze doprowadzili do dogrywki. W piątej minucie doliczonego czasu gry golkipera rywali pokonał Ivan Santini. Ostatecznie górą z tego pojedynku wyszedł pogroma mistrza Polski. Gola na wagę awansu do III rundy i zapewnienia sobie występów jesienią w europejskich pucharów w 98. minucie strzelił Owusu Kwabena.

Rywalem Qarabağu będzie Ferencváros. Węgrom wystarczyło 30 minut, by odrobić z nawiązką straty z pierwszego, przegranego 1:2 spotkania ze Slovanem Bratysława. Iskierkę nadziei Słowakom dał grający w przeszłości Vernon De Marco. Naturalizowany reprezentant Słowacji strzelił gola głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Tamten gol oznaczał konieczność rozegrania dogrywki. Finalnie do tego nie doszło za sprawą dwóch zawodników z Afryki. Ostatecznie awans drużynie prowadzonej przez Stanisława Czerczesowa (były trener Legii Warszawa) w końcówce dali Adama Traore i Aissa Laïdouni.

Przegrany w tym dwumeczu Slovan Bratyłsawa w eliminacjach Ligi Europy zagra z Olympiakósem Pireus. Utytułowany grecki zespół na swoim terenie przegrał aż 0:4 z Maccabi Hajfa i odpadł z batalii o fazę grupową Ligi Mistrzów już na pierwszej przeszkodzie. Dla Greków jest to z pewnością ogromne rozczarowanie. Drużyna która w przeszłości regularnie grała w elicie już drugi sezon z rzędu znalazła się poza fazą grupową Champions League. Mistrza Izraela natomiast czeka kolejny gorący wyjazd. Ich rywalem w III rundzie eliminacji Ligi Mistrzów będzie mistrz Cypru Apóllon FC.

Sensację dużego kalibur uświadczyliśmy w Szwecji. Już pierwszy mecz pomiędzy Malmö i Žalgirisem Wilno zakończył się jednobramkowym zwycięstwem Litwinów, co już było bardzo dużą niespodzianką. Sympatycy mistrza Szwecji z pewnością mieli nadzieję, że na własnym terenie uda się szybko odrobić straty – i to z nawiązką. Nic bardziej mylnego. Niżej notowany rywal wygrał w rewanżu 2:0 i osiągnął największy sukces w historii klubu. Žalgiris dzięki wyeliminowaniu Malmö zapewnił sobie udział w co najmniej fazie grupowej Ligi Konferencji Europy co jest najlepszym wynikiem w historii litewskiej federacji. Malmö w Lidze Europy zagra z Dudelange, które wczoraj wypuściło z rąk awans w dwumeczu z Pjunikiem Erewan.

Obserwatorzy żądni niespodzianek z pewnością zerkali z dużą uwagą również na rewanżowe spotkanie potencjalnego rywala Žalgirisu w kolejnej fazie rozgrywek. Mecz pomiędzy Bodø/Glimt i Linfield FC zapowiadał się bardzo ciekawie z co najmniej dwóch powodów. W pierwszym spotkaniu mistrz Irlandii Północnej niespodziewanie wygrał 1:0. Norwegowie natomiast od początku eliminacji mieli spore problemy ze zdominowaniem niżej notowanego rywala. Wszelkie winy podopieczni Kjetila Knudsena odkupili w rewanżowym spotkaniu na swoim terenie. I to w wielkim stylu. Mistrz Norwegii już po 30. minutach meczu prowadził 4:0 z rywalem, który na dodatek grał w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Kirka Millara. Ostatecznie Bodø/Glimt wygrało aż 8:0, a w kolejnej fazie rogrywek podejmie kolejnego rywala legitymującego się niższym współczynnikiem w rankingu UEFA – Žalgiris Wilno.

Wyniki środowych rewanżowych spotkań II rundy eliminacji Ligi Mistrzów

a.) ścieżka mistrzowska

FC Zürich (Szwajcaria) – Qarabağ Ağdam (Azerbejdżan) 2:2 (1:0, 2:1, 2:2 – po dogrywce)

Maksim Medvedev 4 (bramka samobójcza), Ivan Santini 90 – Kady 56, Owusu Kwabena 98

Pierwszy mecz: 2:3

Awans: Qarabağ. Ich rywalem w III rundzie będzie węgierski Ferencvárosi TC. Zürich w III rundzie eLE zagra z północnoirlandzkim Linfield FC.

ŠK Slovan Bratysława (Słowacja) – Ferencvárosi TC (Węgry) 1:4 (0:2)

Vernon De Marco 70 – Franck Boli 20, Kristoffer Zachariassen 31, Adama Traoré 89, Aïssa Laïdouni 90

Pierwszy mecz: 2:1

Awans: Ferencváros. Jego rywalem w III rundzie będzie azerski Qarabağ Ağdam. Slovan w III rundzie eLE zagra z greckim Olympiakósem Pireus.

Olympiakós SFP Pireus (Grecja) – Maccabi Hajfa (Izrael) 0:4 (0:1)

Tjaronn Chery 5, Frantzdy Pierrot 61, 65, Mohammad Abu Fani 87

Pierwszy mecz: 1:1

Awans: Maccabi. Ich rywalem w III rundzie będzie cypryjski Apóllon FC. Olympiakós w III rundzie eLE zagra ze słowackim Slovanem Bratysława.

Malmö FF (Szwecja) – Žalgiris Wilno (Litwa) 0:2 (0:1)

Mathias Oyewusi 34, Renán Oliveira 52

Pierwszy mecz: 0:1

Awans: Žalgiris. Ich rywalem w III rundzie będzie norweski Bodø/Glimt. Malmö w III rundzie eLE zagra z luksemburskim Football 1991 Dudelange.

FK Bodø/Glimt (Norwegia) – Linfield FC (Irlandia Północna) 8:0 (4:0)

Hugo Vetlesen 7, Victor Boniface 21 (karny), Amahl Pellegrino 25, 54 (karny), Ulrik Saltnes 29, Runar Espejord 52, 88, Alfons Sampsted 73

Awans: Bodø/Glimt. Ich rywalem w III rundzie będzie litewski Žalgiris Wilno. Linfield w III rundzie eLE zagra ze szwajcarskim FC Zürich.

b.) ścieżka ligowa

Fenerbahçe SK (Turcja) – Dynamo Kijów (Ukraina) 1:2 (0:0, 1:1, 1:1 – po dogrywce)

Attila Szalai 89 – Witalij Bujalśkyj 57, Ołeksandr Karawajew 114

Pierwszy mecz: 0:0

Awans: Dynamo. Ich rywalem w III rundzie będzie austriacki SK Sturm Graz. Fenerbahçe w III rundzie eLE zagra z czeskim 1.FC Slovácko Uherské Hradiště.