eLM: Dinamo Zagrzeb bliżej kolejnej rundy. Cluj o krok od kompromitacji

UEFA

Festiwal UEFA Champions League / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

We wtorek rozegrano pierwszą turę spotkań II rundy eliminacji Ligi Mistrzów. W spotkaniu potencjalnych rywali Legii Warszawa lepsze okazało się Dinamo Zagrzeb, które na swoim boisku wygrało z Omónią Nikozja. Sporo problemów rumuńskiemu CFR Cluj nieoczekiwanie sprawił mistrz Gibraltaru.

Polskich kibiców z pewnością najbardziej interesowało starcie Dinama Zagrzeb z Omónią Nikozja. Poniedziałkowe losowanie przygotowało dla nas sporego psikusa – bez względu na zwycięstwo lub porażkę mistrzów Polski z Florą Tallin, rywalem Legii będzie jeden z tych zespołów. Po pierwszym meczu bliżej awansu do III rundy są Chorwaci, którzy po golach Lovro Majera i Kristijana Jakicia odnieśli dwubramkowe zwycięstwo na swoim obiekcie. Zapis transmisji z tego spotkania można obejrzeć tutaj. Na ławce cypryjskiego zespołu pozostał polski bramkarz Kacper Chorążka, który wciąż czeka na oficjalny debiut w barwach Omónii.

W pierwszych dwóch wtorkowych spotkaniach pachniało sporymi niespodziankami. Faworyzowany Sheriff Tiraspol w Armenii nie pokazał tak dobrej dyspozycji, jak w ostatnim dwumeczu z Albanią Teutą Durrës i w spotkaniu z Alaszkertem Erewan dość długo się męczył. Mistrz Mołdawii dopiero w końcówce przypieczętował swoją przewagę nad rywalem, a stało się tak za sprawą trafienia Henrique’a Luvannora w 84. minucie spotkania. Co ciekawe, w wyjściowym składzie Alaszkertu znalazł się José Embaló, który niewiele ponad miesiąc temu spadł z II ligi z Olimpią Grudziądz.

Sensacyjnie do przerwy było na Victoria Stadium w Gibraltarze. Za sprawą trafienia Marco Rosy miejscowy Lincoln Red Imps FC nieoczekiwanie prowadził z CFR Cluj, który nie bez powodu uznawany jest za zdecydowanego faworyta tego dwumeczu. Rumuni w drugiej połowie uniknęli kompromitacji i po dwóch szybkich golach Gabriela Debeljuha wypracowali jednobramkową przewagę przed rewanżem, która przybliża ich do potencjalnego dwumeczu z Slovanem Bratysława lub Young Boys Berno. Podobnie jak w pierwszym wtorkowym spotkaniu, tak i tutaj uświadczyliśmy nietypowego, polskiego akcentu. Cały mecz na ławce mistrza Gibraltaru spędził niechciany w Stomilu Olsztyn, kultowy w pewnych kręgach łotewski napastnik Ņikita Kovaļonoks.

Równie blisko co Dinamo Zagrzeb, awansu do kolejnej rundy jest węgierski Ferencváros. Węgrzy po dwóch trafieniach w pierwszej połowie pokonali 2:0 Žalgiris Wilno i przed wyjazdem na Litwę mogą być spokojni o dwumecz ze Slavią Praga. Ich zwycięstwo mogło być jeszcze bardziej okazałe, jednak w drugiej minucie doliczonego czasu gry rzutu karnego nie wykorzystał Myrto Uzuni.

We wtorek zainaugurowano mecze w ramach tzw. ścieżki ligowej eliminacji Ligi Mistrzów. Sporo działo się w spotkaniu Celtiku z FC Midtjylland. Szkoci objęli prowadzenie w pierwszej połowie po trafieniu Liela Abady. Tuż przed przerwą Celtic został osłabiony po drugiej żółtej i czerwonej kartce za dyskusję z arbitrem, którą otrzymał Nir Bitton. Niespełna dziesięć minut po wznowieniu gry po przerwie siły na boisku się wyrównały, gdy z boiska wyleciał Anders Dreyer z Midtjylland. Nie przeszkodziło to Duńczykom, by wyrównać stan meczu. Bramkę dającą spore szanse przed rewanżem na swoim boisku strzelił w 66. minucie Evander. Zwycięzca tego dwumeczu w III rundzie eliminacji LM zagra z PSV Eindhoven lub Galatasaray SK. Na przegranego w Lidze Europy czeka czeski Jablonec.

Pomimo szybkiego objęcia prowadzenia piłkarze Slavii Praga przegrali 1:2 na wyjeździe z Rapidem Wiedeń. Na bramkę w 3. minucie Ladislava Krejčíego w drugiej połowie dwoma golami odpowiedział Christoph Knasmüllner. Zwycięzca tego dwumeczu w III rundzie zmierzy się z AS Monaco, którego bramkarzem jest Radosław Majecki. Przegrany z kolei spadnie do Ligi Europy i zagra z cypryjskim Anórthossisem Famagusta.