Eliminacje do Mistrzostw Świata: Szwedzi pokonują Hiszpanów, Mistrzowie Europy niespodziewanie gubią punkty

Czwartkowego wieczoru byliśmy świadkami dwóch znaczących niespodzianek. Szwecja pokonała Hiszpanię, zaś świeżo upieczeni Mistrzowie Europy, Włosi, tylko zremisowali z reprezentacją Bułgarii.

GRUPA B

Już o 18:00 swoje zmagania w grupie B rozpoczęli reprezentacje Gruzji i Kosowa. Faworytem tego spotkania wydawali się mimo wszystko Gruzini, jednakże nic bardziej mylnego. W 18′ minucie Vedat Muriqi zaskoczył Giorgiego Lorię i po strzale głową mógł cieszyć się z gola. Gruzini próbowali odpowiedzieć za sprawą rzutu wolnego Giorgiego Tsitaishviliego, ale piłka przeleciała kilka centymetrów nad poprzeczką. Jak nie niecelność, tak Arijanet Muric trzymał formę i nie pozwolił Jaba Jigauriemu na wyrównanie. Swoich szans próbowali jeszcze Muriqi, Kvilitaia, Kastrati, Jigauri czy Mikautadze, jednakże rezultat nie uległ zmianie.

Batumi Stadium, Batumi

Gruzja – Kosowo 0:1

18′ Muriqi

Starcie w Batumi było jedynie przystawką do tego, co otrzymaliśmy nieco później. Na boisku w Solnej zmierzyły się ekipy Szwecji i Hiszpanii. Już w 5′ minucie Carlos Soler zamienił krosowe podanie na podkręcony strzał obok lewego słupka. Podopieczni Luisa Enrique nie cieszyli się jednak długo z prowadzenia, bo.. tylko minutę. Alexander Isak huknął sprzed pola karnego i pokonał bezradnego Unaia Simona. W 34′ minucie Ferran Torres padł w polu karnym, jednakże sędzia nie dopatrzył się karnego. Podobnie było w 56′ minucie, kiedy to piłkę ręką w polu karnym dotknął Eric Garcia. Ledwie minutę po tymże zdarzeniu podanie Dejana Kulusevskiego na gola zamienił Viktor Claesson. Ostatecznie to Szwedzi sprawili małą niespodziankę i pokonali “La Furia Roja” 2:1.

Friends Arena, Solna

Szwecja – Hiszpania 2:1

Isak 6′, Claesson 57′ – Soler 5′

Szwecja: Olsen – Krafth, Helander, Lindelof, Augustinsson – Claesson, Olsson, Ekdal (Cajuste 69′), Forsberg (Svanberg 90+4′) – Kulusevski (Quaison 85′), Isak (Thelin 84′)

Hiszpania: Simon – Alba, Garcia, Laporte, Azpilicueta – Soler (Mendez 95′), Busquets (Rodri 85′), Koke (Llorente 75′) – Moreno (Traore 64′), Morata (Sarabia 75′), Torres

Żółte kartki: Kulusevski 34′, Krafth 52′ – Alba 35′, Busquets 40′

Sędzia: Anthony Taylor

GRUPA C

Nieco zaskakującym wynikiem zakończyło się spotkanie świeżo upieczonych Mistrzów Europy, czyli Włochów. W 16′ minucie Federico Chiesa wyprowadził Włochów na prowadzenie i wydawało się, że następne gole to kwestia czasu. Tak się jednak nie stało. Tuż przed przerwą Atanas Iliev spektakularnie rzucił się do wrzuconej w pole karne piłki i pokonał bezradnego bramkarza. Tuż przed przerwą w polu karnym padł Ciro Immobile, jednak sędzia nie dopatrzył się karnego. Podopieczni Roberto Manciniego nie umieli przełożyć wysokiego posiadania piłki na gole dlatego też spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Mistrzowie Europy nie tracą jednakże prowadzenia w tabeli grupy C.

Stadio Artemio Franchi, Florencja

Włochy – Bułgaria 1:1

Chiesa 16′ – Iliev 40′

W drugim meczu dzisiejszego wieczoru Irlandczycy z Północy gładko pokonali Litwinów. Do siatki trafiali między innymi Ballard, Washington, Lavery i McNair. Honorowe trafienie dla Litwinów zaliczył Baravykas. Znany z polskich boisk Arvydas Novikovas nie wykorzystał rzutu karnego. W tymże starciu wystąpił także piłkarz Jagielloni, Fedor Cernych.