El. MŚ Kobiet: Polska przegrała ze Szkocją. Mundial nie dla nas

Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W eliminacjach do mistrzostw świata kobiet, Polska reprezentacja przegrała ze Szkotkami 2:3 (1:0). Porażka niestety oznacza to, że nasze piłkarki nie zagrają na przyszłorocznym mundialu, który odbędzie się we Francji.

Biało-Czerwone przed spotkaniem miały siedem punktów zajmując trzecie miejsce w tabeli grupy 2. Tylko zwycięstwo nad reprezentacją Szkocji dawało jakiekolwiek nadzieje na bilet do Francji. Na stadionie w Kielcach zabrakło Pauliny Dudek (czerwona kartka w wyjazdowym spotkaniu ze Szkocją) oraz Ewy Pajor, która jest kontuzjowana.

I połowa

Wynik otworzył się już w 6. minucie spotkania, Dżesika Jaszek z prawej strony boiska sprytnym centrostrzałem zaskoczyła bramkarkę Szkocji, która nie była w stanie zainterweniować. W 11. minucie po słabym rzucie rożnym gości, reprezentacja Polski ruszyła z kontrą, lecz z tej akcji nic nie wyszło, ponieważ prostopadle zagrana piłka do Dżesiki Jaszek została świetnie przejęta przez Mitchell. Polki przez większość czasu starały się wyprowadzać kontrataki, jednak to reprezentacja Szkocji miała przewagę i częściej gościła w polu karnym biało-czerwonych. Polki zdołały utrzymać jednobramkowe prowadzenie i po gwizdku kończącym pierwszą odsłonę spotkania do szatni schodziły jako wygrane.

II połowa

Druga część meczu wyglądała bardzo podobnie, Szkotki miały częściej piłkę przy nodze i próbowały wyrównać. W 52. minucie spotkania strzał Cuthbert zablokowała Dagmara Grad. W 65. minucie po raz kolejny groźną sytuację miała reprezentacja Szkocji, lecz strzał Kim Little wybiła niemalże z linii bramkowej świetnie dysponowana Dagmara Grad. Chwilę później bocznym sektorem boiska ruszyła Grabowska, która dośrodkowała futbolówkę w pole karne gości, a tam Sophie Howard nieszczęśliwie wpakowała ją do swojej bramki. Szkotki mimo straty drugiej bramki nie poddały się i wciąż uporczywie walczyły o wyrównanie. W 78. minucie Kim Little strzałem z rzutu wolnego zaskoczyła Katarzynę Kiedrzynek, i zespół z Wysp Brytyjskich zdobył trafienie kontaktowe. 10 minut przed końcem regulaminowego czasu gry, reprezentacja Szkocji przeprowadziła świetną akcję, dzięki której wynik na tablicy wskazywał 2:2, tym razem na listę strzelców wpisała się Jane Ross. Biało-Czerwone zaraz po utracie bramki ruszyły do ataku, Julia Matuschewski oddała strzał z przewrotki, lecz Alexander świetnie interweniowała. Przed samym końcowym gwizdkiem sytuację sam na sam wykorzystała zawodniczka Arsenalu, Lisa Evans. Mimo dwubramkowego prowadzenia Polki przegrały ten mecz i straciły szansę pojechania na przyszłoroczny mundial do Francji.

12.06.2018r, Eliminacje do Mistrzostw Świata kobiet, Kolporter Arena Kielce, Widzów: 4410.

Polska – Szkocja 2-3 (1-0)

Bramki: Jaszek 6’, Howard 65’ (s.) – Little 78’, Ross 80’, Evans 90’

Polska: Katarzyna Kiedrzynek – Aleksandra Sikora, Dagmara Grad, Agata Guściora, Martyna Wiankowska – Dominika Grabowska, Jolanta Siwińska, Katarzyna Daleszczyk (73′ Sylwia Matysik), Ewelina Kamczyk (57′ Agata Tarczyńska) – Agnieszka Winczo, Dżesika Jaszek (57′ Julia Matuschewski).

Szkocja: Lee Alexander – Sophie Howard, Rachel Corsie, Jennifer Beattie, Emma Mitchell – Lisa Evans, Christie Murray (68′ Jane Ross), Kim Little, Caroline Weir, Fiona Brown (75′ Elizabeth Arnot) – Erin Cuthbert.

Sędziowała: Stephanie Frappart (Francja).

Żółte kartki: Siwińska 40′