El. ME: Pewne zwycięstwo Islandii

W meczu drugiej kolejki eliminacji Mistrzostw Europy w grupie A Łotwa uległa u siebie Islandii 0:3.

Za faworyta meczu uchodzili goście. Reprezentacja Islandii w pierwszym meczu eliminacji rozbiła Turcję 3:0. Łotysze z kolei mieli na koncie punkt za remis z Kazachstanem.

Od początku spotkania inicjatywa należała do Islandczyków. Przyjezdni częściej byli przy piłce, mieli więcej z gry, oddawali więcej strzałów na bramkę rywala. Nie przełożyło się to jednak na bramki. Łotysze dzielnie się bronili, a gdy już Islandczycy przedostawali się w pole karne rywali, byli z reguły nieskuteczni.

Po przerwie obraz gry się nie zmienił. Wciąż dominowali piłkarze z Islandii. Kluczowym momentem meczu okazała się 56. minuta. Wtedy to z powodu drugiej żółtej kartki boisko zmuszony był opuścić znany z występów w Lechu Poznań Artjoms Rudnevs.
Dziesięć minut później nadeszło to, na co zanosiło się od dłuższego czasu. Islandia objęła prowadzenie, a strzelcem gola okazał się Gylfi Sigurdsson, który wykorzystał dokładne podanie Arona Gunnarssona.
W 77. minucie było już 2:0. Tym razem Gunnarsson sam wpisał się na listę strzelców, podwyższając tym samym prowadzenie Islandczyków.
Goście swoją wyższość potwierdzili w 90. minucie spotkania. Przysłowiową kropkę nad “i” postawił rezerwowy Rurik Gislason. Łotwa – Islandia 0:3.

Łotwa – Islandia 0:3 (0:0)
Gol 0:1 – 66′ – Gylfi Sigurdsson
Gol 0:2 – 77′ – Aron Gunnarsson
Gol 0:3 – 90′ – Rurik Gislason