Squawka News (Twitter)

Reprezentacja Chorwacji pokonała Anglię 2:1 po dogrywce i zagra w wielkim finale Mistrzostw Świata, ich przeciwnikiem będą Francuzi.

W drugim półfinale zmierzyły się reprezentacje Chorwacji i Anglii. Drużyna z Bałkanów po rzutach karnych okazała się lepsza od Rosjan, a Anglicy pewnie pokonali Szwedów 2:0. Z różnych stron świata były głosy, że to podopieczni Garetha Southgate’a są faworytami, ponieważ grali krócej i mają więcej siły.

Anglicy pierwszą okazję mieli w 5. minucie i od razu ją wykorzystali. Luka Modrić sfaulował przed polem karnym Dele Alliego i sędzia wskazał na rzut wolny. Do piłki ustawionej przed polem karnym podszedł Kieran Trippier i świetnym uderzeniem nie dał szans bramkarzowi Chorwacji.

Gola wyrównującego dla podopiecznych Zlatko Dalića mogł strzelić Ivan Perišić, pomocnik Interu zdecydował się na uderzenie z dystansu i strzelił tuż obok słupka. Niezłą okazję, by zdobyć bramkę miał też Ante Rebić, jego finezyjny strzał był jednak w środek bramki więc Jordan Pickford na raty złapał futbolówkę. Prowadzenie mogli podwyższyć także Synowie Albionu za sprawą Lingarda, który kopnął sprzed pola karnego minimalnie obok bramki Danijela Subašića. Więcej w pierwszej połowie już nic się nie działo i do przerwy Chorwacja przegrywała z Anglią 0:1.

Pierwsze minuty drugiej połowy były bardzo słabe i mecz był bardzo ślamazarny aż do 68. minuty. Wtedy Šime Vrsaljko dośrodkował w szesnastę, a tam strzałem “kung-fu” do bramki trafił Perišić .

Ten sam gracz chwilę później mógł wyprowadzić swoją reprezentację na prowadzenie, ale trafił w słupek. Ostatecznie w regulaminowym czasie, żadnej drużynie nie udało się zdobyć gola i przed Chorwatami była trzecia, a przed Anglikami druga dogrywka.

W 99. minucie okazję na bramkę dającą prowadzenie Anglikom miał John Stones, lecz po jego strzale futbolówkę z linii bramkowej wybił Vrsaljko. W doliczonym czasie pierwszej połowy dogrywki, szansę na gola miał Mario Mandžukić, ale dobrze po jego strzale interweniował Pickford i po pierwszej części dogrywki wynik się nie zmienił.

Druga połowa dogrywki rozpoczęła się kapitalnie dla Chorwacji, którzy w 109. minucie wyszli na prowadzenie. Perišić zagrał mocno w pole karne, piłka minęła Stonesa dotarła do Mandžukić, a ten uderzeniem z woleja pokonał Pickforda.

Podopieczni Garetha Southgate’a musieli kończyć mecz w 10, ponieważ Trippier nabawił się kontuzji, a limit zmian był już wykorzystany. Anglikom nie udało się doprowadzić do remisu i rzutów karnych i to Chorwacja zagra w wielkim finale.