Canarinhos meldują się w ćwierćfinale! Show Neymara

Twitter/@FIFAWorldCup

Reprezentacja Brazylii w kolejnym spotkaniu 1/8 finału mistrzostw świata pokonała Meksyk 2:0 i awansowała do ćwierćfinału. Bramki dla Canarinhos po fantastycznych akcjach zdobyli Neymar i Roberto Firmino.

Starcie Brazylii i Meksyku od początku zapowiadane było jako hit pierwszej rundy fazy pucharowej i takim też się okazało. Piłkarze obu drużyn stanęli na wysokości zadania i zapewnili kibicom dużo rozrywki. Zarówno Meksyk jak i Brazylia przystąpiły do meczu osłabione kontuzjami piłkarzy bloku obronnego. Filipe Luis zastąpił kontuzjowanego w meczu z Serbią Marcelo, natomiast w drużynie rywali Ayala zajął miejsce Hectora Moreno. Upał towarzyszący spotkaniu w Samarze okazał się niestraszny dla obu reprezentacji, bowiem od początku gra prowadzona była w wysokim tempie. El Tri – tak brzmi przydomek reprezentacji Meksyku – od pierwszego gwizdka sprawiali wrażenie drużyny, która może wyrządzić rywalowi krzywdę. Raz po raz w swoim stylu szybko przechodzili z fazy obrony do fazy ataku. Carlos Vela i Hirving Lozano wprowadzali dużo zamieszania w szeregi brazylijskiej defensywy, jednak nie stworzyli sobie klarownej sytuacji. Od 25. minuty Canarinhos przejęli inicjatywę, po błyskotliwej, indywidualnej akcji Neymara Meksyk znalazł się w opałach, jednak Ochoa pewnie wybronił jego uderzenie z lewej strony pola karnego. Osiem minut później meksykański bramkarz obronił kolejny strzał z pola karnego, tym razem Gabriela Jesusa. Pierwsza połowa zakończyła się zasłużonym bezbramkowym remisem, aczkolwiek to Brazylijczycy byli konkretniejsi w swoich atakach.

Druga odsłona spotkania rozpoczęła sie od mocnego uderzenia podopiecznych Tite. W 51. minucie Neymar prowadził piłkę wzdłuż pola karnego rywali po czym piętą zagrał do Williana, który wbiegł w pole karne i świetnie dograł do Neymara dla którego zdobycie bramki z bliskiej odległości było formalnością. Seleccao kontrolowali przebieg spotkania i nękali kolejnymi akcjami świetnie dysponowanego w dzisiejszym meczu Guillermo Ochoę. Rywale z Ameryki Północnej dopiero w 61. minucie oddali pierwszy celny strzał na bramkę Allisona. Już po chwili kibiców zgromadzonych na stadionie w Samarze oczarowała kolejna efektowna akcja duetu Neymar-Willian, jednak nie przyniosła bramki. Na 2 minuty przed końcem regulaminowego czasu gry piłkę z połowy Canarinhos wyprowadził wprowadzony na boisko Fernandinho, dograł do Neymara, który stanął oko w oko z bramkarze, który jeszcze zdołał obronić jego strzał, jednak z dobitką pospieszył Roberto Firmino i ustalił wynik spotkania na 2:0.

Canarinhos po opanowaniu groźnych kontr Meksykanów w pierwszej fazie gry zdecydowanie przejęli inicjatywę w spotkaniu. Momentami zamykali wręcz rywala w swoim polu karnym. O losach spotkania zadecydowały większe indywidualności, kreatywność i świetna współpraca piłkarzy ofensywnych po stronie Brazylii. Warto docenić również solidność w grze defensywnej, gdyż Meksyk zdołał oddać zaledwie jeden celny strzał w całym spotkaniu. Brazylia po raz siódmy z rzędu zameldowała się w ćwierćfinale mundialu. Rywala Brazylijczyków w ćwierćfinale wyłoni wieczorne starcie Belgów z Japończykami.