Bez bramek w Gdańsku. Mistrz Polski traci punkty we Wrocławiu

Oficjalna piłka LOTTO Ekstraklasa / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W dwóch niedzielnych spotkaniach PKO Ekstraklasy doszło do jednej niespodzianki. Lechia Gdańsk bezbramkowo zremisowała u siebie z Wisłą Kraków. Mistrz Polski niespodziewanie przegrał przez dwie bramki w końcówce ze Śląskiem Wrocław.

W Gdańsku priorytet stanowi rewanżowy mecz II rundy eliminacyjnej Ligi Europy z duńskim Brøndby. Widoczne to było po składzie, jaki na mecz z krakowską Wisłą wystawił Piotr Stokowiec. Spoza “żelaznej” jedenastki Lechii dzisiaj zagrali Zlatan Alomerović, Rafał Kobryń, Adam Chrzanowski i Egy Maulana Vikri – był to jego trzeci mecz w PKO Ekstraklasie i pierwszy, który rozpoczął w wyjściowym składzie. W Wiśle do składu wrócił kontuzjowany dotychczas Vullnet Basha.

Jako pierwsi groźnie zaatakowali goście. W 13. minucie bardzo mocno z dystansu strzelił pozyskany latem Jean Carlos Silva. Dobrze futbolówkę sparował w tej sytuacji Alomerović. Zdobywcy Pucharu Polski odpowiedzieli dziesięć minut później. Z rzutu wolnego w poprzeczkę strzelił Maciej Gajos. W 30. minucie ponownie została obita poprzeczka na stadionie w Gdańsku, tym razem jednak po drugiej stronie boiska. Świetny strzał z dystansu oddał Kamil Wojtkowski.

Po przerwie na boisku było dużo spokojniej. Brakowało dogodnych sytuacji do tego, by w tym spotkaniu padła jakaś bramka. Mimo to gra piłkarzy obu drużyn nie zawodziła, kibice zgromadzeni na Stadionie Energa Gdańsk obserwowali dość ciekawe widowisko. Liczby są jednak nieubłagane, Wisła i Lechia w nowym sezonie PKO Ekstraklasy nie strzeliły jeszcze gola.

W drugim spotkaniu z 17:30 Piast Gliwice nieoczekiwanie przegrał na wyjeździe 1:2 ze Śląskiem Wrocław. Bramkę dla mistrzów Polski strzelił w 31. minucie Jorge Félix. Zespół z Wrocławia przechylił szalę zwycięstwa na swoją korzyść w ostatnich minutach spotkania. Najpierw, w 84. minucie wyrównał Erik Expósito. Cztery minuty później skutecznie rzut karny wykorzystał Łukasz Broź.

28 lipca 2019, 2. kolejka PKO Ekstraklasy, Gdańsk (Stadion Energa Gdańsk), Frekwencja: 13 270

Lechia Gdańsk – Wisła Kraków 0:0

Lechia: Zlatan Alomerović – Rafał Kobryń, Michał Nalepa, Mario Maloča, Adam Chrzanowski – Egy Maulana Vikri (Jarosław Kubicki 46′), Tomasz Makowski, Maciej Gajos, Rafał Wolski (Lukáš Haraslín 56′), Sławomir Peszko (Flávio Paixão 72′) – Artur Sobiech.

Wisła: Michał Buchalik – David Niepsuj, Rafał Janicki (Marcin Wasilewski 78′), Lukas Klemenz, Maciej Sadlok – Rafał Boguski, Jean Carlos Silva (Aleksander Buksa 76′), Vullnet Basha, Kamil Wojtkowski, Michał Mak (Daniel Morys 88′) – Krzysztof Drzazga.

Żółte kartki: Wolski – Sadlok, Klemenz, Wasilewski.

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce).