Półfinał nie dla Italii pomimo wygranej z Belgią

Mała tabela Grupy A premiuje jednak awansem do najlepszej czwórki Euro U-21 reprezentację La Furia Roja.

Reprezentacja Włoch pokonała zgodnie z planem Belgów 3:1, lecz wynik równoległego meczu Hiszpania-Polska nie potoczył się po myśli gospodarzy turnieju.

Dzień prawdy dla polskiej reprezentacji, spełnić marzenia, a zarazem stoczyć walkę o Igrzyska Olimpijskie w Tokio i oczywiście półfinał Euro U-21. Warunków było wiele. Włosi, czyli gospodarze turnieju musieli po prostu wygrać z reprezentacją Belgii i liczyć na zwycięstwo Hiszpanów w meczu z Biało-Czerwonymi, ale nie większe niż 2:0. Młodzież z Beneluksu nie mając żadnego punktu i szans na awans do fazy pucharowej, mogła spokojnie przepracować różne schematy gry. Poniekąd prestiżem i dodatkową motywacją dla podopiecznych Johana Walema był występ przy pełnych trybunach. Jaki przebieg miało to spotkanie, pokrótce opisałem poniżej.

Już w 7. minucie na listę strzelców powinien wpisać się Nicolò Barella, po tym jak osamotniony znalazł się w obrębie piątego metra, ale niestety spudłował. Italia zdeterminowana dążyła do objęcia prowadzenia i tuż przed przerwą dopięła swego. Ponownie Barella, tym razem strzałem na dwa razy pokonał Ortwina De Wolfa. Przytomność być może nowego pomocnika Interu wprawiła w euforię kibiców zgromadzonych na Stadio Città del Tricolore.

Ekipa Luigi Di Biagio do lat 21., jak dobrze zakończyła pierwszą połowę, tak dobrze rozpoczęła drugą. Dośrodkowanie z lewej flanki Lorenzo Pellegriniego w kierunku Patricka Cutrone, który w trudnej sytuacji zdołał na tyle celnie uderzyć głową, że piłka znalazła swoje miejsce w siatce. Włosi wiedząc, że Hiszpanie prowadzą aż 4:0 z Polską zwolnili tempo gry co przełożyło się na stratę gola. Najmłodszy uczestnik tego turnieju, czyli 17-letni Yari Verschaeren popisał się kapitalną indywidualną akcją zakończoną perfekcyjnym strzałem.

Federico Chiesa nie chciał być gorszy i sfinalizował bramką dobrze wyprowadzony kontratak zamykając tym samym rezultat meczu. Mała tabela Grupy A premiuje jednak bezpośrednim awansem do najlepszej czwórki Euro U-21 reprezentację La Furia Roja. Nie bierzemy tutaj pod uwagę spotkań z Belgią.

Mała tabela Grupy A

1. Hiszpania 3 pkt/ Bramki: 6-3
  2. Włochy 3 pkt/ Bramki: 3-2
  3. Polska 3 pkt/ Bramki: 1-5

22.06.2019, Mistrzostwa Europy U-21/ Grupa A, Stadio Città del Tricolore – Reggio Emilia

Belgia?? – Włochy?? 1:3 (0:1)

44′ Nicolò Barella

53′ Patrick Cutrone

79′ Yari Verschaeren