Areny EURO 2020: Stadionul Naţional w Bukareszcie

https://www.frf.ro/

Dni do rozpoczęcia największego piłkarskiego wydarzenia ostatnich lat ubywa, podobnie jak i stadionów, które czekają na zaprezentowanie. Zostały nam dwie areny, o których już jutro i w czwartek. Teraz jednak skupmy się na dzisiejszej budowli, jaką jest Stadionul National zdobiący krajobraz stolicy Rumunii – Bukaresztu.

Plik:Stadionul National - National Arena 3.jpg – Wikipedia, wolna  encyklopedia

Stadionul National powstał w miejscu starego stadionu, który nosił tę samą nazwę. Decyzję o rozpoczęciu prac budowlanych z nim związanych podjęto w 2008 roku. Sama budowa kosztowała 170 milionów Euro, a jej ukończenie nastąpiło w 2011 roku. Oficjalne otwarcie odbyło się parę miesięcy później, a było nim rumuńsko – francuskie starcie w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy. W tamtym meczu nie padła jednak ani jedna bramka. Na premierowego gola musieliśmy czekać do maja 2012 roku, kiedy to na stadionie odbył się finał Ligi Europy pomiędzy Atletico Madryt a Athleticem Bilbao. Zespół z Madrytu wygrał 3:0, a strzelcem pierwszego gola na stadionie został Radamel Falcao.

Położona w Bukareszcie Arena ma parę powiązań z naszym krajem. Jednym z nich jest ogólne podobieństwo natury architektonicznej co do Stadionu Narodowego w Warszawie. Zawiera się ono między innymi w dachu stadionu, który podobnie jak ten w Warszawie, jest rozsuwany. Oprócz tego elementu, mocno powiązane z Polską są też trybuny stadionu. Krzesełka na nich wykonała bowiem polska firma – Forum Seating, której siedziba mieści się w Krośnie.

Na co dzień stadion jest użytkowany przez reprezentację Rumunii. Często gości na nim jednak też jeden z bukaresztańskich klubów, czyli Dinamo Bukareszt, które jest 18-krotnym mistrzem karpackiego kraju. Ostatnie mistrzostwo zdobyli oni jednak w roku 2007, a ostatnie lata nie są dla drużyny zbyt udane, co potwierdził miniony sezon, w którym zajęli oni dopiero 12. lokatę w lidze rumuńskiej. Na stadionie miała przyjemność wystąpić również reprezentacja Polski, a miało to miejsce w 2016 roku, gdy podejmowaliśmy Rumunów w eliminacjach do Mundialu wygrywając z nimi wynikiem 3:0 po dwóch bramkach Roberta Lewandowskiego i jednej Kamila Grosickiego.

Na nadchodzących Mistrzostwach Europy Stadionul National będzie gospodarzem łącznie czterech konfrontacji. Trzy z nich odbędą się w ramach rozgrywek grupy C, którą Bukareszt będzie gościł na spółkę z Amsterdamem. Oprócz tego oglądać będziemy mogli tutaj również jedno ze spotkań 1/8 finału, które będzie miało miejsce 28 czerwca. Z uwagi na obostrzenia z pozycji trybun zobaczy te mecze 13 000 fanów futbolu.

National Stadium Bucharest - schlaich bergermann partner


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *