Areny EURO 2020: Sankt Petersburg Stadium

https://www.thestadiumbusiness.com/

Kolejny dzień budzi się do życia, a właściwie już się obudził, więc oznacza to, że pora zaprezentować Państwu kolejny stadion, który ugości u siebie drużyny EURO 2020. Dziś zajmiemy się stadionem, który w dużej mierze powinien zaintrygować nas – Polaków, albowiem nasza reprezentacja rozegra na nim dwa z trzech spotkań grupowych. Przed Państwem Sankt Petersburg Stadium.
Repairs to 2018 World Cup St. Petersburg Stadium finally complete after shaky start - RT

Sankt Petersburg Stadium znany też jako Stadion Krietowskij to obok obiektu w Baku jedna z najnowszych konstrukcji, które pojawią się na Mistrzostwach Europy. Arena w tym nadbałtyckim mieście miała swoje oficjalne otwarcie w 2017 roku z okazji rozgrywania tutaj Pucharu Konfederacji. Jego budowa trwała łącznie aż 9 lat, albowiem pierwsze prace na terenie stadionu ruszyły już w 2007 roku. Koszt wybudowania tego stadionu wyniósł w przybliżeniu miliard dolarów.

Gdy jednak cała budowa się już zakończyła, obiekt od razu został przeznaczony do organizowania imprez sportowych największej światowej wagi. Jak już wspomnieliśmy, pierwszym dużym wydarzeniem jakie ugościła ta arena był Puchar Konfederacji rozgrywany na rok przed rosyjskim mundialem, czyli w 2017 roku. Odbyły się na niej łącznie cztery pojedynki tamtego turnieju, w tym przede wszystkim ten najważniejszy, a mianowicie finał, w którym to reprezentacja Niemiec pokonała Chile wynikiem 1:0. Autorem zwycięskiego gola dla naszych zachodnich sąsiadów był wówczas gracz Borussii Moenchengladbach – Lars Stindl.

Puchar Konfederacji jest dla gospodarzy mundialu próbą przed organizacją najważniejszej imprezy dla światowego futbolu. Nie inaczej było i w tym przypadku. Rok po Pucharze Konfederacji, w Sankt Petersburgu przyszedł czas na ugoszczenie Mistrzostw Świata w piłce nożnej. W tym mieście odbyło się wówczas łącznie 7 pojedynków, a najważniejszym z nich była konfrontacja Belgów z Anglikami, której wagą był brązowy medal mistrzostw. Jak dobrze pamiętamy, triumfowali Belgowie, którzy odnieśli zwycięstwo po golach Meuniera i Hazarda. Kolejnym wielkim piłkarskim wydarzeniem, które zagości na stadionie w tym rosyjskim mieście będzie przyszłoroczny finał Ligi Mistrzów.

Codzienność na stadionie w Sankt Petersburgu jest dostosowana pod zespół miejscowego Zenitu, który rozgrywa tu domowe mecze. Drużynie tej jest tu najprawdopodobniej bardzo dobrze, albowiem parę tygodni temu zdobyli kolejne mistrzostwo Rosji.

Na Euro 2020 Saint Petersburg Stadium będzie jednym z najczęściej używanych obiektów. Arena ta ugości bowiem aż 7 pojedynków, w tym dwa z udziałem Polaków. Zobaczymy tu trzy mecze grupy B, w której wystąpią Rosjanie wraz z Belgami, Duńczykami i Finami. Oprócz tego trzykrotnie zagości tutaj też „nasza” grupa oznaczona literą „E”. 14 czerwca Polacy zagrają w Petersburgu ze Słowakami, a dziewięć dni później ze Szwecją. Ponadto rozegrane zostanie tutaj też starcie między Słowacją a Szwedami, które odbędzie się 18 czerwca. Stadion ten będzie miał okazję organizować też jeden z meczów ćwierćfinałowych. Spotkania te obejrzy z trybun 30 000 widzów, ponieważ tyle będzie mogło ze względu na restrykcje wejść na teren areny. Łączna pojemność to z kolei 62 315 krzesełek.

Krestovsky Stadium - Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.