https://naszsport.pl/

Cykl artykułów poświęconych stadionom, które ugoszczą letni turniej powoli dobiega końca. Zostały nam raptem dwie konstrukcje, a właściwie to jedna, bo jednej z nich przyjrzymy się już dziś. Przed Państwem amsterdamska arena nazwana na cześć największej ikony piłki nożnej w Holandii – Johana Cruyffa.

Johann Cruijff Arena Amsterdam (Group C)

Dalsza część newsa pod materiałem wideo

Pieczęć nad decyzją na temat budowy Amsterdam Areny postawiono w 1993 roku. To właśnie wtedy rozpoczęły się prace budowlane, które dobiegły końca w 1996 roku. Wówczas Ajax dokonał przenosin ze swojego starego obiektu – De Meer Stadion na Amsterdam Arenę. Pierwszym meczem, jaki Ajax Amsterdam rozegrał w swoim nowym domu był pojedynek z AC Milanem, który rozegrano 14 kwietnia 1996 roku.

Zdecydowanie pierwszym z poważniejszych wydarzeń piłkarskich, jakie odbyło się na Amsterdam Arenie był finał Ligi Mistrzów w sezonie 1997/1998. Rękawice skrzyżowały w nim ze sobą drużyny Realu Madryt oraz turyńskiego Juventusu. Górą byli ci pierwsi, którzy triumfowali wynikiem 1:0 po trafieniu autorstwa Predraga Mijatovicia.

Zaledwie dwa lata po wspomnianym finale Ligi Mistrzów na stadion zawitało kolejne piłkarskie wydarzenie z grupy tych najważniejszych. Amsterdam był jednym z ośmiu miast gospodarzy holendersko-belgijskiego EURO w 2000 roku. Stadion podczas tamtej imprezy ugościł łącznie pięć pojedynków, a zdecydowanie najważniejszym z nich był mecz półfinałowy z udziałem gospodarzy, którzy ulegli reprezentacji Włoch. Mecz ten z trybun oglądał komplet widzów, czyli 50 000 osób.

Osiem lat temu na Amsterdam Arenie odbył się ostatni finał europejskich rozgrywek przed modernizacją. Był to decydujący mecz Ligi Europy w 2013 roku pomiędzy Benficą a Chelsea, w której Anglicy triumfowali wynikiem 2:1.

Wspomniana modernizacja rozpoczęła się w 2016 roku, a ostatnie prace wchodzące w jej skład miały tu miejsce jeszcze w ubiegłym roku. Najważniejsze zmiany jakie zaszły w jej skutek to wyposażenie stadionu w wysuwany dach oraz podgrzewaną murawę. Ponadto na stadionie pojawiło się kilka tysięcy dodatkowych miejsc, albowiem jego obecna pojemność to 54 990 krzesełek. Na EURO 2020 zapełni się jednak tylko 12 000 z nich, a to wszystko z uwagi na obostrzenia. Oprócz tego w trakcie modernizacji zaszła zmiana w nazwie stadionu. ArenA została nazwana imieniem Johana Cruyffa, czyli najwybitniejszego piłkarza w historii Holandii, który zmarł w 2016 roku.

Na EURO 2020 Amsterdam ArenA ugości trzy pojedynki grupowe, a każdy z nich odbędzie się z udziałem Holendrów, którzy podejmą tutaj kolejno Ukrainę, Austrię i Macedonię. Po zakończeniu fazy grupowej odbędzie się również w Amsterdamie pierwsze ze starć 1/8 finału.

Johan Cruijff ArenA, a smart stadium to reimagine football and society - Johan Cruyff Institute


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.