https://hampden-park-glasgow.blogspot.com/

Minęliśmy już półmetek naszego cyklu poświęconego prezentacji stadionów Mistrzostw Europy 2020. Pomimo tego nie zatrzymujemy się, a czym prędzej pędzimy z pokazaniem Państwu kolejnej areny. Dziś nasz wybór padł na Hampden Park położony w dobrze znanym kibicom piłki nożnej szkockim mieście – Glasgow.

Hampden Park Stadium (@HampdenPark) | Twitter

W ostatnich artykułach naszej serii prezentowaliśmy Państwu jedne z młodszych obiektów, jakie wypełnią swoją obecnością letnie, piłkarskie emocje. Dziś przyszedł czas na najstarszy obiekt w całej puli stadionów nadchodzącego EURO. Hampden Park, bo o nim mowa, wybudowano w jego pierwotnej wersji już w 1903 roku. Meczem otwarcia tego obiektu było spotkanie jego gospodarzy, czyli Queen’s Park FC przeciwko innej drużynie z Glasgow, a mianowicie Celticowi. Wówczas gospodarze stadionu nie byli zbyt gościnni dla przyjezdnych wygrywając z nimi skromnym rezultatem, 1:0.

Stadion w swojej bardzo długiej historii wielokrotnie podlegał rozbudowie. Jedna z nich, która miała miejsce pod koniec lat 30. XX wieku sprawiła, że stadion nosił miano największego na całej kuli ziemskiej licząc sobie aż 138 388 miejsc. Tytuł ten został mu odebrany dopiero w 1950 roku na rzecz dobrze znanej każdemu brazylijskiej Maracany. To właśnie w okresie, w którym Hampden Park był największym stadionem na świecie, został wyśrubowany tu rekord oglądalności meczu piłkarskiego w historii. Miało to miejsce podczas pojedynku reprezentacji Szkocji z Anglikami w 1937 roku. Wówczas z perspektywy trybun mecz oglądało aż 149 415 osób!

Kibice w całej historii mieli przyjemność oglądać na tym stadionie wiele historycznych i bardzo ważnych pojedynków. Zaliczają się do nich m.in. trzy finały najważniejszych europejskich rozgrywek, które gościły tu w latach 1960, 1967, 1976 i ostatni raz – w roku 2002, gdy w finale Ligi Mistrzów Real Madryt pokonał drużynę Bayeru Leverkusen. Prócz finałów Ligi Mistrzów czy wcześniej Pucharu Europy, odbywał się tu również finał Pucharu UEFA, m.in. w roku 2007, gdy po trofeum sięgnął – a jakby inaczej – zespół Sevilli. Oprócz wydarzeń organizowanych przez UEFA oglądaliśmy też tutaj chociażby turniej piłkarski Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku.

Na EURO 2020 Hampden Park ugości łącznie cztery konfrontacje. Zobaczymy tutaj trzy pojedynki fazy grupowej turnieju, w tym dwa z udziałem reprezentacji Szkocji, która podejmie “u siebie” Czechów oraz Chorwatów. Prócz potyczek grupowych Glasgow będzie również gospodarzem jednego z meczów 1/8 finału. Spotkania te z pozycji trybun będzie mogło zobaczyć 12 000 fanów. Łączna pojemność stadionu to w chwili obecnej 51 886 krzesełek.

Download wallpapers Hampden Park, Mount Florida, Glasgow, Scotland, Queens Park FC stadium, scottish football stadium for desktop free. Pictures for desktop free


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *