Znamy gospodarzy EURO 2028! Przedwczesna decyzja UEFA

UEFA EURO puchar

Zdjęcie: https://www.uefa.com/insideuefa/news/026a-127833ad8dd8-a3322ed90094-1000--red-to-amber-to-green-how-uefa-kept-euro-2020-on-track-through-the-pandemic/

Gospodarzami EURO 2028 zostaną Wielka Brytania i Irlandia – taką informację podaje brytyjski “The Times”. Decyzja UEFA ma zostać ogłoszona już na początku kwietnia, czyli 1,5 roku przed pierwotnym terminem.

Po organizacyjnym fiasku zeszłorocznych mistrzostw Europy, UEFA najwyraźniej postanowiła wrócić do swoich poprzednich założeń. Następne imprezy organizowane już będą przez jedno lub maksymalnie dwa państwa. Powrotu do przeszłości doświadczą już dwie najbliższe imprezy – rozgrywane w Niemczech EURO 2024, oraz, mające odbyć się za sześć lat, EURO 2028.

Decyzja w sprawie wyboru gospodarza tej właśnie imprezy miała zostać podjęta dopiero we wrześniu 2023 roku. Wszystko przyśpieszył fakt, że chęć organizacji turnieju zgłosił… jeden uczestnik – czyli wspólna kandydatura Wielkiej Brytanii i Irlandii.

– Wierzymy, że jesteśmy w stanie przygotować wyjątkowy turniej, również w sprawach pozaboiskowych. Wiemy również, że możemy wygenerować UEF-ie bardzo wysoki zysk komercyjny, co niewątpliwie stawia nas w silnej pozycji – Powiedział Mark Bullingham, dyrektor generalny Angielskiego Związku Piłki Nożnej (FA).

 

 

Początkowo federacje Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii planowały kandydować o przeprowadzenie Mistrzostw Świata 2030. Natomiast, po dłuższych rozważaniach, te plany zostały porzucone na rzecz EURO 2028. Mistrzostwa Europy zostały bowiem uznane za tańsze i łatwiejsze do zorganizowania od “próżnie drogiego” projektu MŚ.

Zwycięstwu tej kandydatury niewątpliwie pomogło odrzucenie kandydatury Federacji Rosyjskiej. Powodem tego są działania wojenne przeprowadzane na terenie Ukrainy. Doprowadziło to również do wykluczenia reprezentacji Rosji z eliminacji do Mistrzostw Świata oraz wyrzucenia rosyjskich klubów z europejskich rozgrywek.

Oficjalną decyzję UEFA dot. EURO 2028 poznamy już 7 kwietnia tego roku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.