W ostatnich dniach rozegrano decydującą rundę eliminacji do mistrzostw Europy U-19, które latem odbędą się w Armenii. Wśród drużyn, które wywalczyły przepustkę do turnieju finałowego zabrakło reprezentantów Polski.

Eliminacje do mistrzostw Europy U-19 podzielone są na dwie fazy. W pierwszej fazie startują 52 reprezentacje zrzeszone w UEFA, które zostały podzielone na trzynaście czterozespołowych grup. Z każdej grupy do drugiej fazy wchodzą dwa najlepsze zespoły. Z gry w eliminacjach zwolniony jest gospodarz turnieju finałowego. W pierwszej rundzie eliminacyjnej nie muszą grać dwie reprezentacje z najwyższym współczynnikiem – w tym przypadku były to Portugalia i Niemcy.

Do gry w drugiej fazie eliminacji przystępuje 28 zespołów, które podzielono na siedem czterozespołowych grup. Do turnieju finałowego awans wywalczyć może tylko zwycięzca każdej z grup.

Turniej finałowy będzie rozegrany w dniach 14-27 lipca 2019 roku w Armenii. Co ciekawe wszystkie mecze zostaną rozegrane tylko na jednym obiekcie – Stadionie Republikański im. Wazgena Sarkisjana w Erywaniu.

Lista finalistów: Armenia, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Norwegia, Portugalia (obrońcy tytułu), Włochy.

Podsumowanie zmagań we wszystkich siedmiu grupach:

Grupa 1

Gospodarzem turnieju finałowego w tej grupie był rosyjski Krasnodar. Zmagania w niej bezsprzecznie zdominowała reprezentacja Irlandii, która bardzo pewnie wygrała wszystkie mecze – praktycznie już po dwóch kolejkach byli pewni awansu. Najlepszym strzelcem tych zmagań był Irlandczyk Jonathan Afolabi, który na co dzień gra w drugiej drużynie Southampton.

Wyniki

Irlandia – Rumunia 5:0

Azerbejdżan – Rosja 0:0

Irlandia – Azerbejdżan 3:1

Rosja – Rumunia 0:0

Rumunia – Azerbejdżan 4:0

Rosja – Irlandia 0:2

Tabela:

1 Irlandia 3 9 10 1 9
2 Rumunia 3 4 4 5 – 1
3 Rosja 3 2 0 2 – 2
4 Azerbejdżan 3 1 1 7 – 6

Kolejno: Pozycja, nazwa zespołu, ilość rozegranych spotkań, ilość punktów, ilość strzelonych bramek, ilość straconych bramek, różnica bramek.

Grupa 2

Zmagania grupy drugiej odbyły się w dwóch angielskich miejscowościach – Burton upon Trent i Loughborough. Trochę niespodziewanie to nie gospodarze wywalczyli awans do turnieju głównego. Młode “Lwy Albionu” ostatecznie zajęły dopiero trzecie miejsce w grupie przed Czechami, które awansowały, oraz Grecją. Wydaje się, że Anglicy swoje szanse na awans pogrzebali przegranym meczem z Grecją. W przypadku zwycięstwa w tamtym spotkaniu, nawet remis z najsłabszymi Duńczykami nie zabrałby im awansu. Tak się jednak nie stało, co wykorzystali Czesi, którzy zwycięstwem nad Grecją w ostatniej kolejce zapewnili sobie występ w imprezie. Najwięcej bramek – dwie – w tej grupie strzeliło czterech piłkarzy: Bukayo Saka (Anglia), Marc Guehi (dwie), Pavel Šulc (Czechy) oraz Mikkel Kaufmann (Dania).

Wyniki:

Anglia – Czechy 4:1

Grecja – Dania 2:2

Grecja – Anglia 2:1

Czechy – Dania 3:1

Dania – Anglia 2:2

Czechy – Grecja 3:1

Tabela

1 Czechy 3 6 7 6 1
2 Grecja 3 4 5 6 – 1
3 Anglia 3 4 7 5 2
4 Dania 3 2 5 7 – 2

Kolejno: Pozycja, nazwa zespołu, ilość rozegranych spotkań, ilość punktów, ilość strzelonych bramek, ilość straconych bramek, różnica bramek.

Grupa 3

W Chorwacji mieliśmy do czynienia z kolejną małą niespodzianką. W bezpośrednim starciu Norwegowie wygrali z Niemcami i w ostatecznym rozrachunku to oni, a nie Niemcy, wystąpią w głównym turnieju. Pozostałe dwa zespoły – Chorwacja i Węgry – stanowiły jedynie tło dla zespołów, które do końca liczyły się w walce o przepustkę do turnieju w Armenii. W tej grupie najwięcej bramek – dwie – strzeliło trzech piłkarzy: Boško Šutalo (Chorwacja), Jørgen Larsen (Norwegia) i John Yeboah (Niemcy).

Mecze

Norwegia – Węgry 0:0

Niemcy – Chorwacja 2:1

Niemcy – Norwegia 0:1

Węgry – Chorwacja 0:2

Chorwacja – Norwegia 2:3

Węgry – Niemcy 0:3

Tabela

1 Norwegia 3 7 4 2 2
2 Niemcy 3 6 5 2 3
3 Chorwacja 3 3 5 5 0
4 Węgry 3 1 0 5 – 5

Kolejno: Pozycja, nazwa zespołu, ilość rozegranych spotkań, ilość punktów, ilość strzelonych bramek, ilość straconych bramek, różnica bramek.

Grupa 4

W tej grupie wszystko od początku wydawało się być bardzo klarowne. O awans do mistrzostw Europy zawalczą ze sobą reprezentacje Hiszpanii i Holandii. Okoliczności ku temu były bardzo sprzyjające, zwłaszcza, że oba zespoły miały zmierzyć się ze sobą w ostatniej serii spotkań. Jak podejrzewano, był to mecz o awans do turnieju. Wcześniej jednak w korzystniejszej sytuacji byli Holendrzy, którzy prócz atutu własnego boiska, mieli także przewagę nad Hiszpanami. Stało się tak przez remis Hiszpanów ze Słowenią w pierwszej kolejce, przez co w meczu o wszystko gospodarzom do szczęścia wystarczał remis. Jak się ostatecznie okazało, to nie wystarczyło, dzięki bramce Alejandro Marquésa w doliczonym czasie gry przepustkę do turnieju w Armenii zdobyli właśnie Hiszpanie. Podobnie jak w przypadku innych turniejów eliminacyjnych, także i tutaj nie wyłonił się jeden król strzelców. Najwięcej, po dwie bramki w tym turnieju strzelili Juan Familio-Castillo (Holandia), Aljoša Matko (Słowenia) i Ferrán Torres García (Hiszpania).

Mecze

Hiszpania – Słowenia 1:1

Walia – Holandia 1:2

Hiszpania – Walia 5:1

Holandia – Słowenia 2:0

Słowenia – Walia 3:0

Holandia – Hiszpania 0:1

1 Hiszpania 3 7 7 2 5
2 Holandia 3 6 4 2 2
3 Słowenia 3 4 4 3 1
4 Walia 3 0 2 10 – 8

Kolejno: Pozycja, nazwa zespołu, ilość rozegranych spotkań, ilość punktów, ilość strzelonych bramek, ilość straconych bramek, różnica bramek.

Grupa 5

Tą grupą wszyscy byliśmy zainteresowani najbardziej. Reprezentacja Polski prowadzona przez Dariusza Gęsiora we Francji mierzyła się z gospodarzami turnieju eliminacyjnego, Izraelem oraz Irlandią.

Kadra na turniej:

Przemysław Bargiel (AC Spezia 1906, Kacper Tabiś (GKS Katowice), Jakub Kiwior (FK Železiarne Podbrezová), Krzysztof Kubica (Górnik Zabrze), Daniel Liszka (Górnik Zabrze), Kacper Michalski (Górnik Zabrze), Paweł Sokół (Korona Kielce), Tymoteusz Klupś (Lech Poznań), Mateusz Żukowski (Lechia Gdańsk), Cezary Miszta (Legia Warszawa), Mateusz Praszelik (Legia Warszawa), Jakub Stolarczyk (Leicester City FC), Maciej Żurawski (Pogoń Szczecin), Jakub Mosakowski (Stomil Olsztyn), Hubert Sobol (Warta Poznań), Maik Nawrocki (SV Werder Bremen 1899), Marcel Pięczek (Widzew Łódź), Bartosz Bida (Wigry Suwałki), Marcin Grabowski (Wisła Kraków), Kamil Piątkowski (Zagłębie Lubin), Łukasz Poręba (Zagłębie Lubin).

Zaczęło się bardzo obiecująco. Po heroicznym boju Polacy na start turnieju bezbramkowo zremisowali z Francją. Według wielu obserwatorów na szczególną pochwałę za to spotkanie zasługuje bramkarz Legii Warszawa Cezary Miszta, który w wielu sytuacjach ratował skórę swoim kolegom. Ten rezultat spotkał się w kraju z dużym, ale pozytywnym zaskoczeniem i delikatnie zaostrzał apetyty w walce o awans. Niestety, już następne spotkanie pozbawiło nas możliwości występu na Euro w Armenii. Mecz z Izraelem był wyrównany, lecz rywale, którzy w pierwszym meczu wygrali 3:0 ze Szwajcarami, w ostatniej minucie strzelili zwycięską bramkę i zamknęli nam drogę do awansu. W meczu o honor Polacy bezbramkowo zremisowali ze Szwajcarią.

Triumfatorem w tej grupie okazali się być ostatecznie gospodarze. Najlepszym strzelcem tego turnieju został reprezentant Izraela Eden Karzev.

Wyniki

Francja – Polska 0:0

Skład Polski: Cezary Miszta – Kacper Tabiś, Maik Nawrocki, Jakub Kiwior, Marcin Grabowski – Tymoteusz Klupś, Mateusz Praszelik (Łukasz Poręba 61′), Krzysztof Kubica, Maciej Żurawski (Jakub Mosakowski 77′), Mateusz Żukowski – Hubert Sobol (Bartosz Bida 46′). 

Szwajcaria – Izrael 0:3

Francja – Szwajcaria 3:2

Izrael – Polska 1:0

Skład Polski: Cezary Miszta – Kacper Tabiś, Maik Nawrocki, Jakub Kiwior, Marcel Pięczek – Tymoteusz Klupś (Kacper Michalski 81′), Krzysztof Kubica, Mateusz Praszelik (Przemysław Bargiel 76′), Maciej Żurawski, Mateusz Żukowski – Hubert Sobol (Daniel Liszka 61′). 

Polska – Szwajcaria 0:0

Skład Polski: Cezary Miszta – Kacper Michalski, Maik Nawrocki, Jakub Kiwior, Marcel Pięczek (Krzysztof Kubica 46′) – Kacper Tabiś (Jakub Mosakowski 82′), Kamil Piątkowski (Mateusz Żukowski 46′), Mateusz Praszelik, Maciej Żurawski, Marcin Grabowski – Hubert Sobol. 

Izrael – Francja 0:3

Tabela

1 Francja 3 7 6 2 4
2 Izrael 3 6 4 3 1
3 Polska 3 2 0 1 – 1
4 Szwajcaria 3 1 2 6 – 4

Kolejno: Pozycja, nazwa zespołu, ilość rozegranych spotkań, ilość punktów, ilość strzelonych bramek, ilość straconych bramek, różnica bramek.

Grupa 6

Portugalczycy na swojej ziemi absolutnie zmiażdżyli swoich rywali, ich awans ani przez moment nie był zagrożony. Prawdą jednak jest, że los przydzielił im niezbyt okazałych rywali. Szkocja i Turcja są typowymi europejskimi średniakami, natomiast Cyprowi od początku wróżono rolę kopciuszka, który ma zbierać doświadczenie na tym poziomie eliminacji. Co ciekawe, najlepszym strzelcem w tej grupie nie był reprezentant Portugalii, która zdobyła komplet punktów, a Szkot. Występujący w drugoligowym Falkirk FC Zak Rudden strzelił w tym turnieju aż cztery bramki.

Wyniki

Turcja – Szkocja 1:3

Portugalia – Cypr 3:0

Szkocja – Cypr 4:0

Portugalia – Turcja 3:0

Turcja – Cypr 2:2

Szkocja – Portugalia 0:4

Tabela

1 Portugalia 3 9 10 0 10
2 Szkocja 3 6 7 5 2
3 Turcja 3 1 3 8 – 4
4 Cypr 3 1 2 9 – 7

Kolejno: Pozycja, nazwa zespołu, ilość rozegranych spotkań, ilość punktów, ilość strzelonych bramek, ilość straconych bramek, różnica bramek.

Grupa 7

Bardzo ciekawy przebieg miał ostatni turniej eliminacyjny, który został rozegrany we Włoszech. Awans, zgodnie z oczekiwaniami wywalczyli gospodarze, lecz nie przyszło im to zbyt łatwo. Za głównego rywala Włochów powszechnie uważano reprezentację Belgii. Te zespoły stanęły na przeciwko siebie już w pierwszej kolejce, a ich mecz zakończył się podziałem punktów. W późniejszym etapie rozgrywek Belgowie jednak pokpili sprawę, w ostatniej kolejce przegrywając z Ukrainą. Nasi wschodni sąsiedzi do 88. minuty remisowali 2:2, ale w końcówce zdołali strzelić rywalom aż trzy bramki. Takiego potknięcia nie zanotowali Włosi, którzy wygrali swoje pozostałe spotkania i zabukowali sobie bilet do Armenii. Najlepszym strzelcem w tej grupie okazał się Belg Lois Openda. Zawodnik Club Brugge strzelił cztery bramki i wraz ze Szkotem Zakiem Ruddenem został najlepszym strzelcem całej drugiej rundy eliminacji do mistrzostw Europy.

Wyniki

Ukraina – Serbia 2:2

Włochy – Belgia 2:2

Serbia – Belgia 0:2

Włochy – Ukraina 3:1

Belgia – Ukraina 2:5

Serbia – Włochy 0:2

Tabela

1 Włochy 3 7 7 3 4
2 Ukraina 3 4 8 7 1
3 Belgia 3 4 6 7 – 1
4 Serbia 3 1 2 6 – 4

Kolejno: Pozycja, nazwa zespołu, ilość rozegranych spotkań, ilość punktów, ilość strzelonych bramek, ilość straconych bramek, różnica bramek.

Żródło: UEFA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x