Wyszarpany awans Manchesteru United

Wikimedia

Po ogromnych męczarniach i festiwalu nieskuteczności Manchester United dzięki fantastycznemu trafieniu Jesse’ego Lingarda oraz bramce Romelu Lukaku wygrał 2-0 z Derby County i awansował do kolejnej rundy Pucharu Anglii.

Po niedawnej wpadce z drugoligowym Bristol City podopieczni Jose Mourinho nie mogli pozwolić sobie na podobny występ. W 3. rundzie Pucharu Anglii na Old Trafford przyjechał wicelider Championship – drużyna Derby County. Już po wyjściowym składzie można stwierdzić, że gospodarze poważnie podeszli do tego spotkania. Te przypuszczenia bardzo szybko znalazły swoje potwierdzenie na boisku. Goście praktycznie od początku spotkania byli sprowadzeni do głębokiej defensywy. Co z tego, skoro mimo wielu strzałów do przerwy pozostał bezbramkowym remis. W dużej mierze piłkarze z Manchesteru “zawdzięczają” ten fakt własnej nieskuteczności. Nie można jednak umniejszać zasług bramkarzowi Derby County. Scott Carson między słupkami dwoił się i troił, kilkukrotnie interweniując wręcz fantastycznie. O wiele mniej roboty miał jego odpowiednik po drugiej stronie boiska. Sergio Romero niepokojony przez rywali był tylko raz, po uderzeniu głową Marcusa Olssona.

Lekiem na nieskuteczność miał być Romelu Lukaku. Jose Mourinho tuż po przerwie wprowadził na boisko Belga w miejsce bezbarwnego Henrikha Mkhitaryana. Sytuacja na boisku nie zmieniła się. Do bijących głową w mur kolegów dołączył Belg, który także nie potrafił znaleźć sposobu na pokonanie Carsona. Czarę goryczy przelała indolencja strzelecka Marcusa Rashforda, który dwukrotnie obijał słupek. Teoretycznie słabszy i niżej notowany rywal sporadycznie próbował zaskoczyć Sergio Romero. Na plus zaliczyć trzeba przede wszystkim uderzeniu z dystansu Thomasa Lawrence’a, które z trudem sparował Argentyńczyk.

Ostatnie 30 minut meczu to jednak był praktycznie brak jakichkolwiek ataków ze strony wicelidera Championship. Taka gra musiała się na nich zemścić. W 84. minucie fantastycznym uderzeniem z dystansu upragnionego gola dał Jesse Lingard. Było to trafienie ze wszech miar zasłużone. Gospodarze zdecydowanie przeważali, lecz ich grze przez długie minuty towarzyszył pech oraz brak koncentracji i dokładności. Nie jest to styl, którego kibice oczekują, lecz w takich spotkaniach, z niżej notowanym rywalem, najważniejszy jest rezultat. W samej końcówce wynik spotkania ustalił Romelu Lukaku. Belg skonstruował szybką kontrę z Anthonym Martialem, którą wykończył pewnym strzałem obok interweniującego Carsona.

5 stycznia 2017, 3. runda Pucharu Anglii, Manchester (Old Trafford), Frekwencja: 73 889

Manchester United – Derby County 2:0 (0:0)

Jesse Lingard 84, Romelu Lukaku 90

Manchester: Sergio Romero – Victor Lindelöf, Chris Smalling, Daley Blind, Luke Shaw – Juan Mata (Anthony Martial 68′), Ander Herrera, Paul Pogba, Jesse Lingard, Henrikh Mkhitaryan (Romelu Lukaku 46′) – Marcus Rashford (Marouane Fellaini 80′).

Derby: Scott Carson – Andre Wisdom, Richard Keogh, Alex Pearce, Marcus Olsson – Andreas Weimann, George Thorne, Tom Huddlestone, Thomas Lawrence (Mason Bennett 81′), Johnny Russell (Jamie Hanson 78′) – Sam Winnall (Matej Vydra 67′).

Sędzia: Kevin Friend.