Vladislavs Gutkovskis piłkarzem miesiąca w PKO Ekstraklasie

pilkarskiswiat.com

Vladislavs Gutkovskis został wybrany Piłkarzem Listopada 2022 w PKO Bank Polski Ekstraklasie. Już drugi raz w tym sezonie wyróżnienie otrzymał jeden z piłkarzy Rakowa Częstochowa.

Sobota, 5 listopada, mecz Rakowa Częstochowa u siebie z Wisłą Płock. Nawet gdyby ograniczyć cały sezon Vladislavsa Gutkovskisa do tego pojedynczego występu, to i tak miałby gorszy wynik strzelecki jedynie od… 21 piłkarzy! Tego dnia bowiem łotewski napastnik strzelił aż cztery gole Nafciarzom.

W dodatku jako pierwszy zawodnik od Marcina Robaka w edycji 2013/2014 dokonał tego już w I połowie. Dwukrotnie pokonał golkipera po strzałach prawą nogą, po razie zaś wykorzystał przeciwną kończynę oraz głowę. Jednocześnie zaliczył więc hat-trick królewski (każdy gol inną częścią ciała) oraz hat-trick klasyczny (trzy kolejne gole drużyny w jednej połowie). Poza nim żaden inny zawodnik w ostatnim miesiącu meczowym 2022 roku nie był w stanie więcej niż dwa razy skierować piłki do siatki rywala.

Dalsza część newsa pod materiałem wideo

Dla Vladislavsa Gutkovskisa to pierwszy tytuł Piłkarza Miesiąca najwyższej polskiej ligi w karierze. W całej historii plebiscytu zawodnicy Rakowa Częstochowa wygrywali tę nagrodę natomiast już pięciokrotnie. Zespół spod Jasnej Góry stawia to na 9. miejscu w klasyfikacji klubowej. Już w trakcie trwającego sezonu po statuetkę sięgnął Bartosz Nowak (sierpień). Wcześniej trzykrotnie dokonał tego natomiast Ivan Lopez (październik 2020, wrzesień 2021, kwiecień 2022).

Vladislavs Gutkovskis doskoczy do czołówki strzelców?

„Gutek” został zarazem drugim Łotyszem w historii z tym laurem na koncie. W przeszłości zwyciężył wszak jego wielki poprzednik z ataku kadry nadbałtyckiego państwa – Artjoms Rudnevs. Stało się to we wrześniu 2011 roku. Na koniec tamtego sezonu sięgnął on po koronę króla strzelców w barwach Lecha Poznań.

Wyboru Piłkarza Miesiąca PKO Bank Polski Ekstraklasy dokonują kapitanowie osiemnastu drużyn ligi, dziewiętnasty głos należy zaś do fanów w mediach społecznościowych. Na Vladislavsa Gutkovskisa w listopadzie wskazano łącznie sześciokrotnie. Do końca mocną konkurencję dla niego stanowił Said Hamulic, czyli zwycięzca z października. Ostatecznie zgromadził on tylko punkt mniej od Łotysza. Trzy razy w wyborach pojawił się Mikael Ishak z Lecha Poznań. Pojedyncze głosy otrzymali jeszcze Filip Szymczak, Michał Skóraś (obaj Lech Poznań), Marcel Zapytowski (Korona Kielce), Łukasz Zwoliński (Lechia Gdańsk), a także kolega klubowy triumfatora – Fran Tudor.

PIŁKARZ MIESIĄCA 2022/2023:

  • LISTOPAD 2022: VLADISLAVS GUTKOVSKIS (RAKÓW CZĘSTOCHOWA)
  • PAŹDZIERNIK 2022: SAID HAMULIC (PGE FKS STAL MIELEC)
  • WRZESIEŃ 2022: JESUS IMAZ (JAGIELLONIA BIAŁYSTOK)
  • SIERPIEŃ 2022: BARTOSZ NOWAK (RAKÓW CZĘSTOCHOWA)
  • LIPIEC 2022: RAFAŁ WOLSKI (WISŁA PŁOCK)

źródło: info.pras. ekstraklasa.org / 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.