MŚ U-20: Ekwador w półfinale

Reprezentacja Ekwadoru została trzecim półfinalistą Mistrzostw Świata do lat 20.

FIFA U-20 World Cup Poland 2019, oficjalna piłka / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Reprezentacja Ekwadoru awansowała do półfinału Mistrzostw Świata do lat 20. W meczu ćwierćfinałowym podopieczni Jorge Célico pokonali Stany Zjednoczone 2:1.

Obecność obydwu drużyn na tym etapie rozgrywek była dla wielu kibiców i ekspertów sporym zaskoczeniem. W 1/8 finału wyeliminowały one bowiem faworyzowane zespoły Francji i Urugwaju. W półfinale mogła się jednak znaleźć tylko jedna z rewelacji turnieju.

Pierwsze minuty sobotniego starcia nie stały na wysokim poziomie. Sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo. Gra toczyła się głównie na połowie Amerykanów, ale Ekwadorczycy nie byli w stanie udokumentować swojej przewagi. Niewiele zabrakło, aby ich niemoc zemściła się. W 19. minucie, po jednym ze swoich nielicznych ataków, Amerykanie mogli objąć prowadzenie. Uderzenie Alexa Mendeza na rzut rożny odbił jednak Wellington Ramírez.
Nieco ponad dziesięć minut później na stadionie w Gdyni padła pierwsza bramka. José Cifuentes wykorzystał bierność amerykańskich obrońców i huknął zza pola karnego, zmuszając Davida Ochoę do kapitulacji.
Odpowiedź była natychmiastowa. Po strzale Mendeza z rzutu wolnego piłka nieznacznie minęła bramkę Ekwadorczyków, ale chwilę później na tablicy wyników widniał już remis. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, w zamieszaniu w polu karnym najlepiej odnalazł się Timothy Weah, umieszczając piłkę w siatce.
Jeszcze przed przerwą reprezentacja Ekwadoru odzyskała prowadzenie. Gola do szatni strzelił Jhon Espinoza. Amerykanie sygnalizowali pozycję spaloną, ale arbiter, po skorzystaniu z wideoweryfikacji, uznał bramkę.

Po zmianie stron, siłą rzeczy odważniej zaatakowali podopieczni Taba Ramosa. Po upływie niespełna kwadransa drugiej połowy, powinni byli oni wyrównać. W dogodnej sytuacji znalazł się Sebastian Soto, ale trafił jedynie w boczną siatkę.
Jeszcze bliżej kolejnego gola byli Ekwadorczycy, którzy z czasem odzyskali inicjatywę. Groźny strzał głową Alexandra Alvarado obronił David Ochoa, a chwilę później Amerykanów od straty gola uratowała poprzeczka.
Końcowe minuty meczu nie przyniosły zmiany jego rezultatu. Ekwadorczycy utrzymali prowadzenie do ostatniego gwizdka i awansowali do półfinału, w którym zmierzą się ze zwycięzcą pojedynku pomiędzy Koreą Południową a Senegalem. Drugą półfinałową parę tworzą reprezentacje Ukrainy i Włoch.