Urugwajczycy bronią Cavaniego i potępiają oskarżenia o rasizm

https://twitter.com/ManUtd/status/1320071893437845516/photo/1

Końcówka 2020 roku przyniosła mnóstwo zamieszania wokół Edinsona Cavaniego. Urugwajski napastnik Manchesteru United został ukarany przez angielską federację za rasistowski wydźwięk wpisu, umieszczonego przez prowodyra całej sytuacji w mediach społecznościowych. Przynajmniej według angielskich standardów uchodzi on za niewłaściwy i obraźliwy. Za Cavanim wstawili się jego reprezentacyjni koledzy oraz Urugwajski Związek Piłkarzy.

Sprawa dotyczy twitter’owego wpisu opublikowanego przez Cavaniego w ramach podziękowań dla znajomego, który gratulował napastnikowi udanego występu przeciwko Southampton. Urugwajczyk odwdzięczył się słowami gracias negrito, które stały się pretekstem do wszczęcia postępowania wobec reprezentanta Ugruwaju i rzekomo propagowanemu przez niego rasizmu.

Cavani naturalnie nie uniknął kary w postaci zawieszenia na trzy kolejne ligowe spotkania, a także grzywny w wysokości 100 tysięcy funtów. Kontrowersyjna kara, której wobec dzisiejszych standardów gracz “Czerwonych Diabłów” mógł się spodziewać, spotkała się z falą krytyki ze strony jego rodaków. Zgodnie z tamtejszą kulturą, powyżej przytoczony zwrot uchodzi za normalność i w żaden sposób nie wiąże się on z rasową dyskryminacją. Oświadczenie w tej sprawie wydał Urugwajski Związek piłkarzy, sugerując, że takimi decyzjami to FA przyczynia się do rozprzestrzeniania stereotypów i uprzedzeń, błędnie interpretując tego typu sytuacje. W obronie Cavaniego stanęli również reprezentacji Urugwaju, Diego Godin czy Luis Suarez.

Niestety, dzięki swoim sankcjom, Angielski Związek Piłki Nożnej wyraża absolutną ignorancję i pogardę dla wielokulturowej wizji świata – czytamy w oświadczeniu Urugwajskiego Związku Piłkarzy, opublikowanym na Twitterze przez Suareza i Godina.

Urugwajczycy domagają się zniesienia sankcji nałożonej na Cavaniego, która może przyczynić się do popsucia reputacji napastnika Manchesteru United, jak i również weryfikacji procedur dyscyplinarnych angielskich władz piłkarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *