UEFA ujawniła finanse z zeszłego roku! Kto ile dostał?

SuperLiga

Liga Mistrzów (Champions League) / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

UEFA opublikowała bilans gospodarczy z zeszłego roku. Najbardziej uderzającą rzeczą dla fanów jest ilość pieniędzy, które zostały w odpowiedni sposób rozdysponowane na poszczególne konkursy i rozgrywki. 

Ilość pieniędzy, jak została przeznaczona na rozgrywki Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Narodów została odpowiednio zmniejszona. Przyczyną tego była rozwijająca się pandemia koronawirusa. W sezonie 2018/19 kwota do podziału wyniosła 3093 mln. euro. Sezon później zmalała ona do 2417 mln euro, co stanowi mocny spadek w poprzednich rozgrywkach. Uwzględniając do tego programy pomocowe i solidarnościowe z dystrybucji 3857 mln. euro kwota zamalała do 3038 mln. euro.

Wydatki na Ligę Mistrzów z 1948 mln euro obniżono do 1646 mln. zaś na Ligę Europy z 559 mln. obniżono do 478 mln. euro. Z kolei dystrybucja pieniędzy na Ligę Narodów została zmniejszona z 551 mln. do 278 mln. euro.

Analizując szczegółowo rozdysponowanie pieniędzy w Lidze Mistrzów sprawa wygląda następująco. Bayern w zeszłym sezonie triumfował, ale to PSG otrzymało najwięcej. Podopieczni Maurocio Pochetino zgarnęli 126,8 mln euro, przy czym Bawarczycy o 1,2 mln. mniej! Na kolejnych pozycjach plasowały się Barcelona, Manchester City, Atletico Madryt. Najmniej otrzymały Slavia Praga i Crvena Zvezda.

Z kolei w Lidze Europy najwięcej zgarnęła Sevilla za zwycięstwo nad Interem. Andaluzyjczycy otrzymali 34,6 mln euro. Ciekawym faktem jest nagroda dla ekipy Antonio Conte. W LM, w której grali zanim spadli do LE zgarnęli 44,5 mln. euro (faza grupowa). Dodając 16,8 mln. euro za fazę pucharową w UEFA Europa League finalnie otrzymali 61,3 mln. euro. Inne hiszpańskie ekipy ( Getafe i Espanyol ) za swój udział otrzymały kolejno 15 i 13 mln. euro.

Źródło: MARCA 


OGLĄDAJ MECZE ZA DARMO W FORTUNA TV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *