UEFA Euro 2020: Włosi w finale, Italia pokonuje Hiszpanię po rzutach karnych

Reprezentacja Włoch pierwszym finalistą UEFA Euro 2020. Podopieczni Roberto Manciniego po rzutach karnych pokonali Hiszpanię. W regulaminowym czasie gry i dogrywce był remis 1:1.

Euro 2020 powoli dobiega do końca.  Pierwszy mecz 1/2 odbył się już dziś. Włosi mierzyli się z Hiszpanią. Podopieczni Roberto Manciniego w ćwierćfinale zagrali kapitalny mecz i wyeliminowali Belgów. La Furia Roja długo męczyła się ze Szwajcarią, ale ostatecznie awansowali po karnych. Patrząc na dotychczasową grę obu drużyn, to faworytem była Italia.

Włosi od początku meczu rzucili się do ataku i już w 4. minucie Nicolò Barella trafił w słupek, ale okazało się, że zawodnik Interu był na spalonym. Później futbolówkę przejęli Hiszpanie, a ich procent posiadania wynosił aż 76 procent. Podopieczni Luisa Enrique zagrozili bramce Italii po upływie pierwszego kwadransa. Ferran Torres łatwo ograł jednego z defensorów, kopnął sprzed szesnastki, ale minimalnie chybił. Chwilę później na listę strzelców mógł się wpisać również Dani Olmo. Napastnik RB Lispk w dużym zamieszaniu wygarnął piłkę w polu karnym, kopnął z powietrza, ale Gianluigi Donarumma świetnie interweniował. Hiszpanie w pewnym momencie wypracowali taką przewagę, że gol wydawał się kwestią czasu. Do przerwy on nie padł dla żadnej ze stron, ale nieoczekiwanie w 45. minucie na prowadzenie mogli wyjść podopieczni Roberto Manciniego. Emerson przedostał się w szesnastkę, huknął na hiszpańską bramkę jednak tylko ostemplował słupek.

La Furia Roja postanowiła, że od początku drugiej połowy rzuci się do ataku, aby wyjść na prowadzenie. Okazję ku temu miał Sergio Busquets, który kopnął finezyjnie kopnął zza szesnastki, ale minimalnie chybił. Chwilę później odpowiedzieli Włosi. Federico Chiesa łatwo przedryblował Jordiego Albę, ale już uderzenie zawodnika Juve było za słabe i Unai Simón pewnie chwycił futbolówkę. W 60. minucie już nic nie uratowało jednak Hiszpanii przed utratą gola. Najpierw Aymeric Laporte świetnie uprzedził Ciro Immobile, do piłki dopadł jednak Chiesa, finezyjnie strzelił na bramkę i nie dał żadnych szans na skuteczną interwencję hiszpańskiemu golkiperowi. Hiszpanie nie złożyli broni i na dzisięć minut przed końcem doprowadzili do remisu. Olmo świetnym podaniem wypuścił Alvaro Moratę, ten wyszedł sam na sam z Donnarummą i pewnie wykorzystał stuprocentową sytuację.  Ostatecznie już nikt nie zdołał zadać decydującego ciosu i mieliśmy kolejną na tym Euro dogrywkę.

W pierwszej połowie dogrywki, to nadal Hiszpania była lepszym zespołem i nadal groźnie atakowała. Drugiego gola mógł strzelić Morata, ale kapitalnie jego strzał zablokował Giorgio Chiellini, później futbolówka niefortunnie odbiła się od Busquetsa i nie było nawet rzutu rożnego. Groźną sytuację miał również Marcos Llorente, ale podobnie jak w przypadku Moraty jego uderzenie też było zablokowane, tym razem przez Leonardo Bonucciego.

Italia w drugiej połowie dogrywki doznała poważnego osłabienia. Federico Chiesa nabawił się na tyle poważnej kontuzji, że musiał zmienić go Federico Bernardeschi. W drugim kwadransie obie drużyny grały już strasznie zachowawczo, tak jakby chciały po prostu chciały już doczekać rzutów karnych, no i się doczekali.

W serii jedenastek lepsi byli Włosi, którzy wykorzystali cztery rzuty karne, gdy Hiszpanie tylko dwa. Podopieczni Roberto Manciniego wygrali więc w karnych 4:2 i czekali na rywala, którego wyłoni jutrzejszy mecz Anglia – Dania.