UEFA Euro 2020: Ukraina minimalnie lepsza od Macedonii

W meczu 2. kolejki UEFA Euro 2020 Ukraina pokonała Macedonię Północną 2:1. Bramki dla zwycięzców zdobyli Andrij Jarmolenko i Roman Jaremczuk, a dla przegranych Ezgan Alioski.

Obie drużyny w pierwszej kolejce poniosły porażkę i dziś za wszelką cenę obie chciały wygrać, aby nie odpaść już w fazie grupowej. Macedończycy w starciu z Austrią przez dłuższy czas dzielnie się bronili, ale w końcówce zabrakło im sił. Ukraińcy toczyli wyrównany bój z Holandią, lecz ostatecznie ulegli Oranje 2:3. Dziś minimalnym faworytem byli podopieczni Andrija Szewczenki.

Ukraińcy już w 8. minucie mogli wyjść na prowadzenie. Na uderzenie z dystansu zdecydował się Rusłan Malinowski i próba w wykonaniu gracza Atalanty była bardzo dobra, ale jeszcze lepsza była interwencja Stołe Dimitriewskiego. Po kwadransie odpowiedzieli Macedończycy. Boban Nikołow podał po ziemi w szesnastkę, tam strzelił Elif Ełmas, lecz nieczysto trafił w futbolówkę i ta trafiła tylko w boczną siatkę. Z każdą chwilą przewaga podopiecznych Andrija Szewczenki była coraz wyższa i Ukraina w końcu wyszła na prowadzenie. Malinowski dośrodkował z rzutu rożnego, piętą piłkę trafił Ołeksandr Karawajew, a z najbliższej odległości do siatki trafił Andrij Jarmolenko. Chwilę później napastnik West Hamu do gola dołożył asystę. Kapitalnym podaniem obsłużył Romana Jaremczuka, a temu nie pozostało nic jak pokonać golkipera Macedonii. Do przerwy Ukraina pewnie prowadziła i nic nie zapowiadało, żeby coś w drugiej połowie mogło im zagrozić.

Już na początku drugiej połowy Macedonia mogła zmniejszyć straty. Arijan Ademi łatwo przedostał się w pole karne i oddał strzał na bramkę, lecz Heorhij Buszczan kapitalnie interweniował. Bramkarz Dynama wykazał się jeszcze lepszą interwencją w 56. minucie, gdy kapitalnie wybronił uderzenie Aleksandara Trajkovskiego, na jego nieszczęście do futbolówki dopadł Goran Pandew i został sfaulowany w szesnastce przez Karawajewa. Do jedenastki podszedł Ezgan Alioski, karnego nie trafił, bo po raz kolejny świetnie zachował się ukraiński bramkarz, lecz dobitka gracza Leeds była już skuteczna. Podopieczni Igora Angełowskiego uwierzyli, że mogą wywalczyć punkt, ale w 84. minucie wydawało się, że nic już nie odbierze Ukrainie wygranej, bo nasi sąsiedzi mieli rzut karny. Do jedenastki podszedł Malinowski, ale świetnie jego intencję wyczuł Dimitrewski i podtrzymał nadzieje Macedończyków na punkt. Ostatecznie jednak już nic się w tym meczu nie zmieniło i Ukraińcy zrehabilitowali się po porażce z Holandią i znacznie zwiększyli swoje szanse na awans do 1/8 finału, Macedończycy zanotowali drugą porażkę z rzędu i szanse na wyjśćie z grupy ma już tylko teoretyczne.

Macedończycy po raz kolejny zagrali niezły mecz, ale znowu zawiodła skuteczność i słaba gra w defensywie. Ukraina nie była dziś jakaś wybitna, ale w przeciwieństwie do rywala ich skuteczność była na dobrym poziomie i to wystarczyło na zdobycie trzech oczek.