UEFA Euro 2020: Remis na La Cartuja! Polska wciąż w grze o awans z grupy!

Robert Lewandowski

W ostatnim spotkaniu drugiej kolejki EURO 2020 Hiszpania na Estadio de La Cartuja mierzyła się z Polską. “Mecz o wszystko” dla nas zakończył się remisem 1:1, a na listę strzelców wpisali się Alvaro Morata i Robert Lewandowski! Taki wynik sprawia, że wciąż mamy szansę awansować do fazy pucharowej.

Początek spotkania Polacy rozpoczęli bardzo odważnie. Nie dali się zaskoczyć Hiszpanów, którzy zaczynali z biegiem czasu rozgrywać atak pozycyjny. Dobrą okazję na gola miał Mateusz Klich, jednak piłka przeleciała minimalnie nad poprzeczką. Biało-czerwoni starali się grać wysokim pressingiem, aby nieco wybić z rytmu przeciwnika. Podopieczni Paolo Sousy nie pozwalali Hiszpanom wychodzić z własnej połowy w pewnych fragmentach. Aktywność w środku pola Modera, czy Klicha pozwalała nam inicjować ataki.

Hiszpania zaś pod pewnym względem rozczarowała. Niezbyt dynamicznie zabierali się do ataków, więcej chaosu było w ich szeregach niż w rywalizacji ze Szwecją, gdzie mieli pełen luz. Po wykonaniu rzutu rożnego przez reprezentację La Roja piłkę przejął Lewandowski i pognał z nią w kierunku bramki Unai’a Simona. Niestety w okolicach 28. metra przegrał pojedynek z Jordim Albą, który odebrał mu futbolówkę. Polska dobrze odnajdywała się w fazach przejściowych z obrony do ataku i odwrotnie. Było to spowodowane faktem, iż Hiszpania rozgrywała swoje akcje bardzo powoli. Nie byli oni tak aktywni jak miało to miejsce kilka dni temu.

W 25. minucie gry Szczęsny skapitulował po raz pierwszy. Prostopadłe podanie do Alvaro Moraty posłał Gerard Moreno, a napastnik Juventusu zachował zimną krew i posłał ją do siatki. Początkowo sędzia liniowy podniósł chorągiewkę na znak spalonego, jednakże po analizie VAR trafienie to zostało jednak uznane. Wszystko przez wysuniętą stopę Bednarka, który asekurował Moratę przy podaniu od Moreno. Niedługo później Gerard uderzał z rzutu wolnego z 18. metra, jednak nie trafił w światło bramki. Polacy odpowiedzieli akcjami w końcówce pierwszej połowy. Lewandowski wrzucił piłkę do wbiegającego Karola Świderskiego, ale ten zamiast uderzać głową zdecydował się na uderzenie ze stopy. Tym samym futbolówka przeleciała nad poprzeczką. Tuż przed przerwą Świderski miał jeszcze jedną okazję. Uderzył mocno, ale trafił w słupek. Do odbitej piłki dobiegł Lewandowski, jednak nie udało mu się skierować jej do siatki. Do przerwy 1:0.

Po zmianie stron Biało-czerwoni dążyli do tego, by jak najszybciej wyrównać stan meczu. Hiszpanie mieli problem, gdy staraliśmy się ich atakować większą ilością piłkarzy. Nawet wahadłowi regularnie podłączali się do ataku. W 54. minucie Polska wyrównała! Po dobrej składnej akcji Kamil Jóźwiak posłał dośrodkowanie do Roberta Lewandowskiego, a ten strzałem głową pokonał Unai’a Simona. Kibice Biało-czerwonych mogli przezywać chwile grozy, ponieważ Jakub Moder faulował w Moratę we własnym polu karnym. Sędzia dopiero po obejrzeniu powtórki wskazał na wapno. Szansy na gola nie wykorzystał Gerard Moreno, który trafił w słupek. Z dobitką nieskuteczny był także Morata.

Polska natchniona ostatnimi wydarzeniami nie zatrzymywała się. Szli po swoje, konsekwentnie szukali szans, by jeszcze zaskoczyć Hiszpanię. Podopieczni portugalskiego trenera radzili sobie z ich naporem, choć w końcówce nerwy zaczęły wzbijać się na wyższy poziom. Dobrą okazję miał Ferran Torres, lecz nie czysto trafił w piłkę. Napastnicy La Roja w przeciągu całego spotkania nie otrzymali ani jednego dobrego podania za linię, ponieważ nasza defensywa i środek pola reagował w odpowiednim momencie. Sytuacja zmieniła się po wejściu Fabiana Ruiza, który takimi zagraniami chciał ożywić formację z przodu. Wynik do końcowego gwizdka nie uległ zmianie! Polska wciąż jest w grze i ma szansę na awans do fazy pucharowej!