UEFA Euro 2020: Niespodzianka w Budapeszcie, Węgry remisują z Francją

W meczu 2. kolejki UEFA Euro 2020 Węgry zremisowały z Francją 1:1. Gospodarzy na prowadzenie wyprowadził Atilla Fiola, do remisu doprowadził Antoine Griezmann.

Francuzi w 1. kolejce UEFA Euro 2020 pokonali Niemców 1:0 i jeśli dziś również odnieśliby zwycięstwo, to awans do 1/8 finału byłby już pewny. Zadanie dziś było o wiele łatwiejsze, bo rywalem Mistrzów Świata byli Węgrzy, którzy przed kilkoma dniami ulegli Portugalii 0:3.

W pierwszych minutach dosyć nieoczekiwanie przewagę wypracowali sobie Węgrzy. Niestety nie potrafili przełożyć tego na sytuacje bramkowe. Pierwszą świetną okazję stworzyli sobie natomiast Francuzi. W 13. minucie sprzed pola karnego uderzył Karim Benzema, Péter Gulácsi odbił futbolówkę wprost pod nogi Antoine’a Griezmanna, ale zdołał się zrehabilitować i zatrzymał uderzenie piłkarza Barcelony. Na listę strzelców mógł wpisać się również Kylian Mbappé. Napastnik PSG główkował po dośrodkowaniu Lucasa Digne, lecz nie przymierzył dokładnie i minimalnie się pomylił. Chwilę później gospodarze musieli dokonać wymuszonej zmiany. Ádám Szalai nabawił się na tyle poważnej kontuzji, że nie mógł kontynuować gry. Zmienił go znany z występów na boiskach Ekstraklasy Nemanja Nikolić. Z każdą minutą podopieczni Didiera Deschampsa zaczynali mieć coraz większą przewagę, a także kontrolować przebieg meczu. Wydawało się, że gol dla Francji to kwestia czasu, a dosyć nieoczekiwanie prowadzenie w doliczonym czasie gry objęli Węgrzy. Roland Sallai świetnie zgrał głową do Atilii Fioli, ten łatwo ograł Benjamina Pavarda, wyszedł oko w oko z Hugo Llorisem i bez żadnych skrupułów umieścił piłkę w bramce. Do szatni podopieczni Marco Rossiego schodzili z sensacyjnym prowadzeniem, ale było pewne, że Francja tego tak nie zostawi.

Francuzi od początku drugiej połowy rzucili się do ataku, aby odrobić straty. Najlepszą okazję, aby tego dokonać miał Ousmane Dembélé, który łatwo ograł jednego z defensorów i uderzył na bramkę, ale tylko ostemplował słupek. Chwilę później już nic nie uchroniło Węgrów przed stratą gola. Mbappé podał pod bramkę, Willi Orbán wybił futbolówkę wprost pod nogi Griezmanna, a ten bezlitośnie wykorzystał prezent węgierskiej defensywy. Gracz PSG do asysty mógł dołożyć bramkę w 82. minucie, gdy był oko w oko z golkiperem gospodarzy, ale ten kapitalnie interweniował i pozostawił nadzieje Węgrów na przynajmniej jeden punkt. Ostatecznie ten punkt udało się wyszarpać i dla podopiecznych Marco Rossiego jest to kapitalny wynik. Dla Francuzów już niekoniecznie.

Węgrzy zagrali dziś podobny mecz jak przed kilkoma dniami z Portugalią. Różnica była taka, że dziś poprawili skuteczność, a także mieli troszkę szczęścia w defensywie. Dla Francuzów taki wynik jest rozczarowaniem, bo celowali oni w pierwsze miejsce na koniec fazy grupowej, a jeśli Portugalia pokona dziś Niemców, to ona będzie liderem.