UEFA Euro 2020: Imponujący Włosi, słabiutcy Turcy, Azzurri rozpoczynają od pewnej wygranej

W meczu otwarcia UEFA Euro 2020 Turcja przegrała z Włochami 0:3. Zaczęło się od gola samobójczego Meriha Demirala, a dzieła dopełnili Ciro Immobile i Lorenzo Insigne.

Na ten mecz czekali wszyscy fani piłki nożnej na całym świecie. Mecz otwarcia Euro 2020, w którym Turcy mierzyli się z Włochami. Jedni byli określani jako ci, którzy mogą być czarnym koniem całego turnieju, drudzy byli wymieniani w gronie kilku faworytów. Zdecydowanego faworyta dziś nie było, ale minimalnym byli podopieczni Roberto Manciniego.

Pierwsza sytuacja bramkowa miała miejsce już w 3. minucie. Z końca linii futbolówkę wygarnął Domenico Berardi, podał w szesnastkę, tam strzelił Ciro Immobile, ale trafił tylko w boczną siatkę. Włosi z każdą chwilą zaczynali mieć coraz większą przewagę, były również próby strzałów z dystansu. Za jedną z nich odpowiedzialny był Leonardo Bonucci, lecz jego próba była bardzo nieudana, bo stoper Juventusu znacznie chybił. Bliżej wyprowadzenia Włochów na prowadzenie był drugi z środkowych obrońców, Giorgio Chiellini. Kapitan Italii świetnie główkował po dośrodkowaniu z rzutu rożnego jednak kapitalną interwencją zatrzymał go Uğurcan Çakır. Wydawało się, że podopieczni Roberto Manciniego w końcu strzelą gola, ale brakowało jednak precyzji. Tak jak w przypadku kolejnej próby Immobile. Napastnik Lazio w końcówce pierwszej połowy kopnął prosto w golkipera. Do przerwy w Rzymie goli nie było, lecz wydawało się, że jeśli jakieś padną w drugiej połowie, to dla Italii.

Dosyć zaskakująco pierwsi w drugiej połowie zaatakowali Turcy. Cengiz Ünder przejął futbolówkę w środku pola, popędził z nią w szesnastkę i zmusił Gianluigiego Donarummę do pierwszej interwencji w dzisiejszym spotkaniu. Moment później znowu przewagę zaczęli mieć Włosi i w końcu udało im się ją udokumentować bramką, a konkretniej to wyręczył ich Merih Demiral, który po podaniu z prawej strony niefortunnie wpakował piłkę do własnej bramki. Turcja po utracie gola nie miała kompletnie pomysłu jak odpowiedzieć, a na domiar złego Çakır po raz drugi musiał wyciągnąć piłkę z bramki. Na listę strzelców wpisał się Ciro Immobile, któremu zostało tylko dobić futbolówkę po interwencji tureckiego golkipera. Podopieczni Senola Gunesa po tej utracie gola totalnie się podłamali i zamiast starać się odrabiać straty, to sami podarowali Italii trzeciego gola. W 79. minucie turecki bramkarz kopnął piłkę wprost pod nogi Immobile, ten szybko oddał ją do Berardiego, napastnik podał w szesnastkę do Lorenzo Insigne, a ten precyzyjnym strzałem podwyższył wynik i rozwiał wszelkie wątpliwości, kto zostanie zwycięzcą tego spotkania. Ostatecznie do końca meczu już nic się nie zmieniło. Azzurri odnieśli przekonujące zwycięstwo w meczu otwarcia, który już znacznie przybliżył ich do awansu.

Włosi dziś naprawdę zaimponowali. W każdym aspekcie gry byli lepsi od Turków, a gdyby wykorzystali swoje wszystkie okazje, to wynik mógłby być jeszcze wyższy. Turcja natomiast była przeciwieństwem drużyny, która grała w eliminacjach Mistrzostw Świata. Dużo niedokładności, nieudane wyprowadzenia spod własnej bramki, głupie straty, no tak drużyna, która miała być czarnym koniem, grać nie może.