UEFA Euro 2020: Belgia w ćwierćfinale! Zadecydował gol Hazarda

Hazard

Na Estadio La Cartuja w Sewilli Belgia mierzyła się z Portugalią o awans do 1/4 finału. Spotkanie to zakończyło się zwycięstwem Belgów 1:0, a jedynego gola zdobył w 42. minucie Thorgan Hazard. Portugalia biła głową w mur, jednak do 90. minuty nie zdołała go nawet drasnąć. Byli mistrzowie Europy odpadają z turnieju.

Spotkanie rozpoczęło się od strzału Diogo Joty. Miał mnóstwo miejsca, był niepilnowany, a piłka po jego strzale przeleciała daleko od bramki. W kolejnych minutach gra była bardzo zachowawcza, ostrożna. Żadna z ekip nie chciała popełnić błędu, który skutkowałby on utratą gola. Tempo rozgrywania było wolne, co skutkowały tym, że obie formacje zdążały wrócić na własną połowę, by uporządkować szyki obronne. Bramkarze nie mieli zbyt wiele pracy, ponieważ żadna z ekip nie oddawała strzałów bezpośrednio w światło bramki. Sporo tez było fauli na placu gry, sędzia miał problem z odpowiednią interpretacją przy niektórych przypadkach.

Dobrą okazję na gola miał Cristiano Ronaldo. Portugalczyk oddał mocny strzał z rzutu wolnego, który wybronił Courtois. Belgowie grali częściej długimi podaniami, niż krótkimi do czego przyzwyczaili niemalże wszystkich. Mało było płynnych akcji wielopodaniowych, które mogłyby zdynamizować grę obu ekip. Portugalia co jakiś czas posyłała uderzenia w kierunku bramki, jednak zdecydowana większość to strzały niecelne. Tuż przed przerwą Belgowie za sprawą Thorgana Hazarda objęła prowadzenie. Dużo miejsca miał piłkarz Borussi Dortmund, uderzył mocno i precyzyjnie. Rui Patricio nie uchronił kolegów przed stratą.

W drugiej połowie Portugalia musiała przejść do planu “B”, jaki było jak najszybsze wyrównanie stanu meczu. Nie było to wcale takie łatwe jak im się wydawało. Dobrze dysponowana defensywa Belgii neutralizowała każdą akcję, czy to z ataku pozycyjnego, czy to ze stałego fragmentu gry. Fernando Santos z biegiem czasu dokonywał coraz t bardziej ofensywnych zmian, by zwiększyć siłę rażenia w ataku. Swoją okazje miał Ronaldo ponownie z rzutu wolnego, ale trafił w mur.

W ostatnim kwadransie gra bardzo mocno się zaostrzyła. Felix Brych nie kontrolował tego, co dzieje się na boisku. Portugalczycy w dużej mierze, głównie w wyniku bezradności, nie potrafili utrzymać nerwów na wodzy. Belgia w końcówce grała tylko na obronę wyniku, miała także szczęście po strzałach Ronaldo, Silvy i Felixa. Najlepszą okazję miał Raphael Guerreiro, lecz obił tylko słupek. Do końcowych minut wynik nie uległ już zmianie. Podopieczni Roberto Martineza zagrają w 1/4 finału z Włochami.