Towarzysko: Portugalia wysoko pokonuje Izrael

Pizzi, Bernardo Silva (Portugalia) / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W ostatnim meczu towarzyskim przed Euro Portugalia pokonała Izrael 4:0. Dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Bruno Fernandes, swoje trafienia dołożyli Cristiano Ronaldo i Joao Cancelo.

Już tylko dwa dni zostały do meczu otwarcia Euro 2020. Dziś jednak mieliśmy jeszcze jeden sparing drużyny przygotowującej się do tego turnieju. Portugalczycy w ostatnim meczu podejmowali Izrael i byli oni zdecydowanym faworytem.

Pierwsza dogodna sytuacja miała miejsce już na początku meczu. Cristiano Ronaldo łatwo minął dryblingiem jednego obrońcę, ale wykończenie zawiodło, bo gracz Juventusu trafił prosto w bramkarza. Znacznie bliżej bramki był Diogo Jota. Pomocnik dostał świetnie podanie od Bernardo Silvy, bez zastanowienia huknął z pierwszej piłki, lecz minimalnie chybił. Portugalczycy osiągnęli taką przewagę, że wydawało się, że bramka to kwestia czasu. W 36. minucie ponownie okazję miał Ronaldo. Napastnik postanowił uderzyć z woleja jednak Ofir Marciano popisał się świetnym refleksem i skutecznie interweniował. Chwilę później już nic nie uratowało Izraela przed stratą bramki. Joao Cancelo podał w szesnastkę, tam precyzyjnie przymierzył Bruno Fernandes i dał upragnione prowadzenie podopiecznym Fernando Santosa. Nie był to ostatni gol gospodarzy w pierwszej części, swoje trafienie tuż przed przerwą dołożył Ronaldo. Do przerwy Portugalia w pełni zasłużenie prowadziła 2:0, choć gdyby miała lepszą skuteczność, to mogła prowadzić wyżej.

W drugiej połowie gospodarze już tak nie forsowali tempa, ale pojedyncze okazje się zdarzały. Swoje szanse mieli William Carvalho i Diogo Jota. Pomocnik Betisu fatalnie jednak kopnął w trybuny, a po uderzeniu Silvy po raz kolejny świetnie obronił Marciano. Nie udało się strzelić gola piłkarzom ofensywnym, to zrobił to zawodnik stricte defensywny. W 86. minucie na listę strzelców wpisał się Cancelo i tym samym podwyższył prowadzenie swojej drużyny. Podopieczni Santosa podobnie jak w pierwszej połowie, czwarte trafienie dołożyli w końcówce meczu. Drugą bramkę zdobył Fernandes, tym razem pomocnik Manchesteru świetnie przymierzył sprzed szesnastki i zdjął pajęczynę z izraelskiej bramki. Ostatecznie ten gol ustalił wynik meczu i Portugalczycy ostatni sprawdzian przed Euro zakończyli efektownym zwycięstwem.

Aktualni Mistrzowie Europy rozegrali dziś świetne spotkanie. Oczywiście był to tylko sparing, a rywalem był średni Izrael. Portugalczycy podeszli do tego meczu jednak w pełni zmotywowani, tak jakby był to finał Euro. Grupę na samym turnieju mają bardzo trudną, ale jeśli uda się im z niej wyjść, to później mogą pokusić się nawet o końcowy triumf.