Towarzysko: Pierwszy sprawdzian reprezentacji Polski przed Euro na remis

Jóźwiak

Kamil Jóźwiak / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W meczu towarzyskim reprezentacja Polski zremisowała z Rosją 1:1. “Biało-czerwoni” wyszli na prowadzenie już w 4. minucie za sprawą Jakuba Świerczoka, do remisu doprowadził Wiaczesław Karawajew.

Biało-czerwoni przygotowują się do Mistrzostw Europy. Pierwszym sparingpartnerem reprezentacji Polski była Rosja i patrząc na składy obu drużyn, to nasi sąsiedzi byli faworytem.

Podopieczni Paulo Sousy pierwszą sytuację stworzyli sobie w 4. minucie i od razu udało im się wyjść na prowadzenie. Mateusz Klich dośrodkował w szesnastkę, tam futbolówkę przejął Przemysław Frankowski, wyłożył ją do Jakuba Świerczoka, a napastnik Piasta bezlitośnie trafił do siatki. Później Polacy oddali pole gry Rosjanom i niestety zaowocowało to golem wyrównującym. Dośrodkowanie Aleksandra Gołowina wykończył Wiaczesław Karawajew. Trzeba jednak wspomnieć, że lepiej mogli zachować się Tymoteusz Puchacz i Łukasz Fabiański. Obrońca Unionu zgubił z radaru rosyjskiego zawodnika, a bramkarz West Hamu wpuścił piłkę przy krótkim słupku. Po stracie bramki biało-czerwoni cofnęli się jeszcze bardziej, co przyniosło coraz większą przewagę gości. Paradoksalnie, to Polska mogła wyjść na prowadzenie. Świerczok chciał dośrodkować w szesnastkę, ale zrobił to na tyle niefortunnie, że wyszło z tego uderzenie, które zatrzymało się na poprzeczce. Do przerwy obie drużyny schodziły do szatni z remisem, choć minimalnie lepszą drużyną byli Rosjanie.

Obie drużyny na drugą połowę wyszły z ofensywnym nastawieniem. W pierwszych minutach mieliśmy po jednej okazji z dwóch stron. Gołowin i Puchacz jednak znacznie pomylili się przy swoich próbach. Paulo Sosua zauważył, że gra reprezentacji Polski nie funkcjonuje zbyt dobrze i dokonał trzech zmian. Bartosz Bereszyński zmienił Tomasza Kędziorę, Jan Bednarek Kamila Piątkowskiego, a Kamil Jóźwiak Dawida Kownackiego. Najlepiej z tej trójki wyglądał gracz Derby County, który praktycznie cały czas wywierał pressing na obrońcach gości i nie dawał im chwili spokoju, niestety reszta zawodników nie dostosowała się do poziomu skrzydłowego i w pewnych momentach Jóźwiak musiał radzić sobie sam. Poza pojedynczymi zrywami było jednak widać, że druga połowa już była słabsza, nie tylko w wykonaniu naszej reprezentacji, ale także Rosjan. Najlepiej o tym świadczy statystyka strzałów celnych, w drugiej połowie nie było takowego ani jednego. Ostatecznie uderzenie celnego już nie zobaczyliśmy, tak samo jak gola, mecz zakończył się remisem.

Remis jest raczej sprawiedliwym wynikiem. W pierwszej połowie obie drużyny zagrały niezły mecz i obie dwukrotnie znaleźli drogę do bramki. W drugiej części już to tak dobrze nie wyglądało, nie było ani jednego strzału i tempo meczu też było dosyć ospałe.