Szykują się wielkie zmiany w Lidze Mistrzów

Puchar Ligi Mistrzów / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

The Athletic informuje o planach UEFA. W środę federacja ma zaakceptować reformę najważniejszych europejskich rozgrywek klubowych.

Nowy format ma uwzględnić 36 zespołów, brak podziału na grupy oraz tak zwany model szwajcarski. System ten oznacza, że od 2024 roku każda drużyna rozegra 10 spotkań, 5 u siebie i 5 na wyjeździe. Ekipy, które będą wspólnie rywalizować wyłonią się poprzez losowanie. Wcześniej zostaną także rozstawione z numerami od 1 do 36. Najlepsza ósemka od razu zakwalifikuje się do 1/16 finału, natomiast reszta zespołów zagra wcześniej w fazie play-off.

Obecnie w rozgrywkach biorą udział 32. drużyny. Jedno dodatkowe miejsce UEFA chce dać czwartemu zespołowi z piątej najlepszej ligi w Europie, czyli na ten moment będzie to AS Monaco z Ligue 1. Oznacza to, że każdy przedstawiciel Wielkiej Piątki będzie miał czterech reprezentantów w Lidze Mistrzów. Resztę wolnych pozycji federacja przyzna na podstawie historycznych wyników w europejskich pucharach w ostatnich pięciu sezonach.

Źródło: The Athletic


OGLĄDAJ MECZE ZA DARMO W FORTUNA TV
OGLĄDAJ MECZE ZA DARMO W STS TV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *