Superpuchar Niemiec: Bayern ogrywa BVB i zgarnia kolejne trofeum

Bayern Monachium

W Superpucharze Niemiec Bayern podejmował na Alianz Arena Borussię Dortmund. Bawarczycy wygrali to spotkanie 3:2, a na listę strzelców wpisali się między innymi Thomas Muller i Joshua Kimmich. W drugiej części dość nieprofesjonalnie zachował się trener BVB, który dokonał wielu dziwnych oraz niezrozumiałych przetasowań w składzie.

Kolejne starcie tych drużyn o to trofeum przyniosło nam wiele emocji i przede wszystkim nieoczekiwanych zwrotów akcji. Bayern starał się przejąć inicjatywę w tym starciu, ale BVB stawiała twarde warunki. Sam mieli sposób na pokonanie Bawarczyków, ale ich plan był wdrażany z czasem. Bardzo pewnie przez pierwszy kwadrans prezentował się Mats Hummels, który wraz z dwójką swoich partnerów z defensywy neutralizowali akcje gospodarzy. Podopieczni Hansiego Flicka nie zostawiali miejsca Borussi na kontrataki, starali się kryć przede wszystkim Erlinga Haalanda. Świetną okazję na gola miał Marco Reus, lecz piłka po jego strzale trafiła w boczną siatkę.

W 18. minucie Bayern wyszedł ze znakomitą kontrą, Robert Lewandowski zagrał w pole karne do Corentina Tolisso, a ten na raty umieścił futbolówkę w siatce. Ekipa z Signal Iduna Park miała problem z grą na skrzydłach, słabo widoczni byli skrzydłowi Meunier i Passlack. Tymczasem Bawarczycy za sprawą Thomasa Mullera podwyższyli prowadzenie w tym spotkaniu. Alphonso Davies doskonale dośrodkował w pole karne, a tam Niemiec wygrał powietrzny pojedynek z obrońcą. Marvin Hitz nie zareagował w ogóle w tej sytuacji. Kolejne minuty pokazały, że środek pola gości nie funkcjonował dobrze. Thomas Delaney i Mahmoud Dahoud wyglądali na pogubionych. Z kolei Bayern prezentował się z każdą kolejną minutą lepiej, przede wszystkim widać było doskok do przeciwnika jakiego zabrakło w starciu z Hoffenheim i Sevillą. W doskonałej sytuacji znaleźli się Bawarczycy, podczas kontry trzech na dwóch przekombinowali i nie podwyższyli prowadzenia.

Borussia nie poddała się jednak tak łatwo. Dzięki swojej technice szybkiego rozegrania piłki zdołali przedrzeć się przez zasieki Bayernu i strzelić gola kontaktowego. Erling Haaland posłał piłkę do Juliana Brandta, a ten pewnym uderzeniem pokonał Neuera. Gospodarze takim sposobem gry prosili się o stratę i tak było teraz. Do przerwy 2:1.

Po zmianie stron Borussia przyśpieszyła co w sposób negatywny wpłynęło na Bawarczyków. Dość szybko goście doprowadzili do wyrównania za sprawą Haalanda. Norweg otrzymał doskonałe podanie z głębi pola od Thomasa Delaney’a, a następnie pewnym uderzeniem umieścił piłkę w siatce. Kolejne minuty zapowiadały się bardzo ciekawie. Zarówno jedni i drudzy byli niezwykle zmotywowani, by strzelić tę jedną decydującą bramkę na wagę zwycięstwa.

Bayern jednak z minuty na minutę zaczął gasnąć. Brakowało przede wszystkim strzałów, akcji oskrzydlających, przyspieszenia. Jednak sposób w jaki przyjął to trener gości Lucien Favre również może zadziwiać. Szkoleniowiec zaczął dokonywać zmian, które na papierze osłabiły ten zespół. Ściągnął przede wszystkim Haalanda, Reusa, Brandta i Hummelsa. Nowi zawodnicy nie zrobili jednak efektu “łał”. W 81. minucie gospodarze pokazali klasę i pomimo słabszego momentu zdołali objąć prowadzenie. Joshua Kimmich w dość niecodzienny sposób – chciałoby się powiedzieć siłą woli – upadając jeszcze lewą nogą podbił piłkę nad bramkarzem, przez co ta zatrzepotała w siatce. Pomimo walki BVB nie zdołali oni już wyrównać i musieli pogodzić się z porażką.