Sąd ogłosił wyrok: Barcelona została uznana za winną próby przekupienia

Barcelona w liczbach

fot. Pixabay.com

Sąd Śledczy w Barcelonie uznał, że zarząd FC Barcelony jest winny przekupstwa w „sprawie Negreiry” – powiadomił „El Debate”.

Według informacji zamieszczonych w gazecie “El Debate”, Joaquin Aguirre, prezes Sądu Śledczego w Barcelonie, który kieruje śledztwem, stwierdził, że wypłata 7,5 miliona euro byłemu wiceprzewodniczącemu technicznej komisji sędziów Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej (CTA RFEF), Jose Marii Enriquezowi Negreirze, została uznana za czyn karalny.

O przekupstwo oskarżeni są Negreira, jego syn, a także byli prezesi „Balugrany” Josep Bartomeu i Sandro Rosell.

Przestępstwo przekupstwa polega na tym, że żaden urzędnik nie może otrzymywać wynagrodzenia za wykonywanie swoich obowiązków publicznych. Sędzia uznał Jose Marię Enriqueza Negreirę za funkcjonariusza w sensie prawa karnego, ponieważ pełni on funkcję publiczną. To orzeczenie opiera się na wyroku Sądu Najwyższego, który określa, że “za funkcjonariusza publicznego uważa się każdą osobę, która poprzez bezpośrednie postanowienie ustawy, wybór lub powołanie przez odpowiednią władzę, bierze udział w wykonywaniu funkcji publicznych”.

W lutym pojawiły się doniesienia w mediach, sugerujące, że Negreira próbował szantażować Barcelonę, grożąc ujawnieniem pewnych informacji. Później okazało się, że między 2016 a 2018 rokiem przedstawiciele klubu Katalończyków dokonywali dużych przelewów na konto Negreiry. W tym okresie władze klubu “Barça” przekazały wiceszefowi sędziów kwotę wynoszącą 1,4 miliona euro.

Zarząd Barcelony wyjaśniał, że dokonywane płatności na rzecz Negreiry miały związek z jego pracą nad przygotowywaniem raportów dotyczących poszukiwania młodych talentów w futbolu oraz jego roli w sędziowaniu.

Sędzia Aguirre uważa jednak, że w tym przypadku doszło do przestępstwa, ponieważ Barcelona w rzeczywistości płaciła Negreirze za jego wpływy i pozycję. W swoim postanowieniu stwierdza, że te płatności były dokonywane “w odpowiedzi na zajmowane przez niego stanowisko”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x