Rinus Michels – genialny trener kochający Ajax

GetYourGuide

Holandia kojarzy się z wieloma rzeczami – tulipanami, rowerami i futbolem totalnym. Ta taktyka zdaje się nie mieć tajemnic przed żadnym kibicem piłki nożnej. Mało kto jednak wie, że została stworzona przez Rinusa Michelsa, który został ogłoszony przez  UEFĘ trenerem stulecia.

Początki

Rinus, a właściwie Marinus, przyszedł na świat w 1928 r. w Amsterdamie. Podobno w wieku 9 lat otrzymał koszulkę Ajaxu i korki. Nikt wtedy jeszcze nie przepuszczał, że taki zwykły prezent nakreśli całą ścieżkę jego życia.

Początkowo trenował on ze swoim ojcem na znajdującym się niedaleko boisku. To właśnie wtedy rozwinęła się jego miłość do futbolu. Niedługo potem miał okazje dołączyć do swojego ukochanego Ajaxu, jednak możliwość trenowania i grania przerwała II wojna światowa.

Wymarzony debiut

W 1946 r. Michels zadebiutował w barwach Ajaxu. Można śmiało powiedzieć, że nie ma na świecie zawodnika, który by mu nie zazdrościł- w pierwszym swoim występie strzelił aż 5 bramek!

Mimo tego, że każdy trener w tamtych czasach chciał mieć w drużynie takiego zawodnika, Rinus pozostał wierny swojemu ukochanemu klubowi. Ajax zajmował w jego sercu miejsce szczególne. To tu zadebiutował i tu zakończył swoją karierę. Właściwie całe swoje życie zawodnika spędził w stolicy Holandii. W tym czasie udało mu się rozegrać prawie 250 meczy i strzelić ponad 120 goli.

Zmiana planów

W 1958r. Michels musiał zrezygnować z zawodowego uprawiania sportu przez kontuzję pleców. Nie przeszkodziło mu to jednak studiować na tamtejszej akademii wychowania fizycznego. Początkowo po studiach uczył gimnastyki w pobliskiej szkole podstawowej. Nie mógł jednak długo wytrzymać bez piłki nożnej. Wkrótce objął jeden z amatorskich klubów, a niedługo potem został trenerem Ajaxu Amsterdam.

Nagła przemiana

Michels zawodnik i Michels trener to w gruncie rzeczy 2 różne osobowości. Rinus jako piłkarz był lekkoduchem uwielbiającym się wygłupiać na boisku. Jako trener był jednak bardzo surowy i zdyscyplinowany. Drugi szkoleniowiec Ajaxu mówił:

Na tym etapie życia koncentrował się głównie na dyscyplinie. Niesamowitej dyscyplinie. Nawet w stosunku do asystujących mu trenerów zachowywał się jak treser zwierząt.

Główne cele

Takie zachowanie Michelsa i szczególne dbanie o dyscyplinę przyniosło pożądane efekty. W pierwszym sezonie jego pracy głównym celem klubu z Amsterdamu było utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Zadanie to udało się spełnić, ale najlepsze lata miały dopiero nadejść.

Już w kolejnym sezonie zespół ze stolicy zdobył mistrzostwo kraju. Były to początki futbolu totalnego.


ODBIERZ 1500 PLN I TYPUJ ZAKŁADY W SUPERBET.PL


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.