Reprezentację Czech ponownie nawiedza COVID-19

repre.fotbal.cz

Piłkarska reprezentacja Czech znów ma kłopoty. Koronawirus torpeduje spokojne przygotowanie się kadry Jaroslava Šilhavégo do meczów wyjazdowych Ligi Narodów przeciwko Izraelowi oraz Szkocji. Kto będzie do dyspozycji selekcjonera naszych południowych sąsiadów na dzisiejszy pojedynek, a jacy zawodnicy zostali powołani na środowy rewanż w Glasgow na wypadek kolejnych problemów i braku możliwości powrotu zawodników i sztabu szkoleniowego z Izraela do Czech?


Martin Malík jako prezes Związku Piłki Nożnej Republiki Czeskiej ( FAČR ) podczas konferencji prasowej dotyczącej nominacji na spotkanie z reprezentacją Szkocji ma nadzieję, że pechowy scenariusz nie powtórzy się: „Po raz drugi na taką skalę nie powinno w nas to już uderzyć”. Kadra narodowa odbyła w środę towarzyski pojedynek na Cyprze, a po nim nastąpiło wielkie BUM! COVID-19 ponownie storpedował przygotowania Czechów do ważnych meczów Ligi Narodów z Izraelem oraz Szkocją.

Czy czeską reprezentację nawiedziły większe problemy niż na wrześniowym zgrupowaniu? Uważam, że nie tak drastyczne jak miesiąc temu, ale znowu podstępny koronawirus sprawił, że nastąpiła lekka panika i kłopot w wyborze rezerwowej kadry. Grupa piłkarzy trenera Jaroslava Šilhavégo miała w sobotę odbyć bezpośrednią podróż z Cypru – gdzie przebywała od wtorku – do Izraela. Jednak testy na COVID-19 ujawniły trzy pozytywne wyniki u graczy i narodziła się poważna komplikacja. Dodatkowo u pozostałych szesnastu członków kadry, w tym u jedenastu piłkarzy, po raz pierwszy pojawiły się niejasne wyniki badań. Jakie dalsze decyzje?

Testy u dziewięciu graczy były negatywne, więc mogli oni przenieść się spokojnie do Hajfy wraz ze sztabem trenerskim. W skład ten wchodzą bramkarz Tomáš Vaclík ( FC Sevilla ), obrońcy: Jan Bořil, Ondřej Kúdela ( Slavia Praga ), Ondřej Čelůstka ( Sparta Praga ), Aleš Matějů ( Brescia Calcio ) oraz stoper Rakowa Częstochowa Tomáš Petrášek, a także pomocnicy: Tomáš Holeš, Petr Ševčík ( Slavia Praga ) i Tomáš Souček ( West Ham United ). Reszta zespołu podeszła drugi raz do testów. Na całe szczęście dziesięciu graczy miało test z wynikiem ujemnym, jeden znów miał nieczytelny wynik. Zatem 18-stu piłkarzy gotowych jest na dzisiejsze starcie przeciwko Izraelowi.

Według niedzielnego Sportu, Filip Nguyen musiał pozostać na Cyprze. Golkiper Slovana Liberec już wcześniej musiał zastąpić w kadrze Ondřeja Kolářa. Utknęli tam również pomocnicy: Bořek Dočkal i Antonín Barák. W przypadku zawodnika Hellasu, klub z Werony potwierdził, że ma on koronawirusa. Obrońca Filip Novák oraz napastnik Adam Hložek ze Sparty Pragi również znaleźli w kłopotliwej sytuacji. Nerwowe wydarzenia soboty pokrzyżowały plany przygotowawcze Jaroslava Šilhavégo i jego sztabu szkoleniowego. Jednak doświadczony strateg starał się reagować na bieżąco i odważnie radził sobie z napływem problemów.

Czesi nie musieli dokonywać tak drastycznych korekt, jak miało to miejsce we wrześniu. Wówczas cała drużyna musiała całkowicie zostać wymieniona pomiędzy meczami na Słowacji i u siebie ze Szkocją w Ołomuńcu. Już wczoraj rozpoczęto prace nad – brzydko mówiąc – wyselekcjonowaniem kadry rezerwowej. Przed dzisiejszym południem specjalna wyprawa dotarła do hotelu w Hajfie. UEFA nie podaje żadnych uchybień, co do inspekcji sanitarnej przeprowadzonej losowo w reprezentacji Czech.

Mimo wszystko po zakończeniu niedzielnych zawodów, wszystko może się zdarzyć i zmienić. Środki bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie mogą nie pozwolić na wyjazd obecnej drużynie, która w poniedziałek rano odbędzie lot z Izraela do Czech. Wtedy tak zwani zmiennicy reprezentowaliby wyjściowy garnitur. Ponownie pod przewodnictwem trenera Davida Holoubka w spotkaniu przeciwko Szkocji. Krajowe nominacje, w których znalazło się miejsce między innymi dla doświadczonego bramkarza Jaroslava Drobnégo ( 7 występów w narodowej reprezentacji ), czy po raz kolejny szansę może otrzymać Roman Hubník. Jest też Kamil Vacek, czyli dobry znajomy z występów w polskiej ekstraklasie w Piaście Gliwice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.