Real Sociedad remisuje z Leganes, debiut Javiera Aguirre

Mundo Deportivo

Na inaugurację 13. kolejki La Ligi Real Sociedad podejmował na własnym stadionie czerwoną latarnie ligi – ekipę Leganes. Ostatecznie mecz zakończył się podziałem punktów. Przed meczem mało kto zakładał taki wynik, z kolei po upływie 90. minut można stwierdzić, że remis ten był całkowicie zasłużony.

Javier Aguirre – tak nazywa się nowy szkoleniowiec ekipy popularnie zwanej “ogórkami”. Po ustawieniu zawodników można było przypuszczać, że stawia na wynik 1:0, albo remis bezbramkowy, bądź też 1:1. Widoczna była także zmiana napastnika. Od pierwszych minut zobaczyliśmy Martina Braithwaite’a, co oznacza, że zespół nie będzie posyłał długich piłek na pole karne. Trener raczej stawiał na wszechstronność napastnika, aby ten szukał sobie wolnych przestrzeni. Na początku Leganes próbowało grać wysokim pressingiem, lecz defensywa gospodarzy dobrze czytała ruchy przeciwników. Fatalną pomyłkę we własnym polu karnym popełnił Kenneth Omeruo, szansę na gola miał Wiliam Jose, lecz kapitalnie obronił to Cuellar. Niedługo później po faulu Unaia Bustinzy Baskowie otrzymali rzut wolny. Nie zdołali jednak umieścić piłki w siatce. Golkiper gości musiał w późniejszych minutach pokazać swoją wartość. Tym razem wspiął się na wyżyny przy obronie strzału Mikela Merino. Kolejne minuty przebiegały dosyć sennie ze względu na pogodę. W kraju Basków padał rzęsisty deszcz, murawa była bardzo nasączona, piłka odbijała się od niej i nabierała dziwnych kierunków. Zdecydowanie nie ułatwia to gry Realowi Sociedad, który lubi grać futbol bezpośredni, szybki. Brakowało także elementu zaskoczenia, podań przy których przeciwnik musiałby dłużej pomyśleć co zrobić. Do przerwy 0:0.

Po zmianie stron gospodarze wciąż nie rezygnowali ze swojej filozofii gry. Niezależnie od sytuacji próbowali grać swoje. Kapitalną okazję na gola miał Adnan Januzaj, lecz jeszcze lepszą interwencją popisał się Iván Cuéllar. W 63. minucie Sociedad w końcu objął prowadzenie. Januzaj posłał dośrodkowanie z rzutu rożnego na bliższy słupek, tam wbiegał Mikel Merino, który ostatecznie umieścił piłkę w siatce. Defensywa Leganes w tej sytuacji byli dość pasywni, czekali aż futbolówka spadnie, aby wtedy ją wybić, oddalić zagrożenie. Goście wyciągnęli błędy o czym świadczyła poprawa ich gry w późniejszym czasie. W 78. minucie do wyrównania doprowadził Youssef En-Nesyri. Roque Mesa wrzucił piłkę w obręb jedenastki, tam najlepiej ustawiony był Marokańczyk. Ostatecznie napastnik trącił piłkę głową i skierował ją do bramki Alexa Remiro. Słabo widoczny na przestrzeni całego spotkania był Mikel Oyarzabal, nie potrafił znaleźć sobie miejsca na boisku. W końcówce gospodarze rozegrali kombinacyjną akcję, lecz strzał finalny był daleki od ideału. Ostatecznie mecz zakończył się podziałem punktów.