Raków Częstochowa przypieczętował wicemistrzostwo kraju

W ostatniej kolejce PKO Ekstraklasy piłkarze Lechii Gdańsk zmierzyli się na wyjeździe z Rakowem Częstochowa.

Zważywszy na fakt, iż obie drużyny grały o przysłowiową pietruszkę przed pierwszym gwizdkiem sędziego wiedzieliśmy, że pojawi się kilka roszad, które mogły nieźle namieszać. Szkoleniowiec Lechii, Tomasz Kaczmarek przygotował niespodziankę w formacji ofensywnej, więc nasuwa się pytanie. Czy drużyna z Częstochowy również zaskoczyła swojego przeciwnika?

Początek meczu wyraźnie należał do drużyny gospodarzy, która już po 12 minutach prowadziła z Lechią Gdańsk aż 2:0. Dwa trafienia dla wicemistrzów Ekstraklasy zdobył Ivi Lopez odpowiednio po asystach Wdowiaka oraz Tudora. Dzięki trafieniom Hiszpan (20 bramek) zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji strzelców PKO BP Ekstraklasy. W miarę upływu czasu spotkanie nieco się zaostrzyło, a do głosu starali się dojść goście. Mimo kilku ciekawie zapowiadających się okazji podopiecznie Kaczmarka nie byli w stanie zamienić żadnej z nich na bramkę. Po pierwszej połowie wicemistrz Ekstraklasy prowadził 2:0 z rywalem.

Czy Lechia obudziła się w drugiej połowie?

Pomimo kilku roszad przeprowadzonych w przerwie obraz spotkania nie uległ zmianie. Gospodarze wyraźnie kontrolowali wydarzenia boiskowe, dzięki czemu podwyższyli prowadzenie po pięknej bramce zdobytej przez Gutkovskisa, który w 46′ minucie zmienił Musiolika. Kontry wyprowadzane przez gości były skutecznie blokowane przez świetnie dysponowanych piłkarzy Rakowa, którzy drugi rok z rzędu wywalczyli wicemistrzostwo kraju.

34. kolejka PKO BP Ekstraklasa:

Raków Częstochowa 3:0 Lechia Gdańsk

SKŁADY:

Raków Częstochowa: 1. Kovacević – 2.Petrasek, 3.Rundić, 24.Arsenić – Długosz – 66.Papanikolaou, 23.Kun, 8.Lederman – Gvilla, 7.Tudor – 9.Musiolik – Gutkovskis, 11.Ivi Lopez, 17.Wdowiak – Gagnidze

Lechia Gdańsk: 1. Buchalik – 22. Ceesay, 4.Tobers, 23.Maloca (C), 20.Conrado – 88. Kałuziński – Koperski, 8.Kryeziu – Biegański, 7. Gajos – 99.Durmus – Sezonienko, 33.Terrazzino – Clemens, 9. Zwoliński – Paixao

KARTKI:

Conrado 36′-żółta, Tudor 38′-żółta, Biegański 61′-żółta, Koperski 84′-żółta, Maloca 89′-żółta