Puchar Ligi Angielskiej: Manchester United dokonał formalności i spotka się na Wembley z Newcastle United

Martial

Twitter/ManUtd

W ostatnim półfinale Pucharu Ligi Angielskiej Manchester United dokonał formalności i przypieczętował swój awans do upragnionego finału na Wembley wygrywając 2:0 z Nottingham Forest, a w dwumeczu 5:0. W finale zagra z rewelacją sezonu – Newcastle United. Spotkanie odbędzie się 26. lutego.

W pierwszym meczu obu drużyn Manchester United pokonał 3:0 Nottingham Forest na wyjeździe. Zespół z Old Trafford był faworytem tego starcia i spodziewano się, że dokona formalności i pojedzie do Londynu na finał Carabao Cup. Erik ten Hag przed rewanżowym starciem nie ukrywał swoich planów o Wembley: – Chcemy jechać na Wembley. Minęło szmat czasu odkąd Manchester United ostatni raz grał w finale, naszym celem jest wygranie finału – zakończył. Bardziej pesymistyczne nastroje przed pierwszym gwizdkiem panowały w ekipie prowadzonej przez Coopera, chociaż ten starał się je zatrzeć: – Chcemy uzyskać dobry wynik i grać jak najlepiej potrafimy. Chcemy to uzyskać odpowiednim nastawieniem do meczu oraz walką”.

Erik ten Hag posłał w bój mocny skład pomimo obiecującego wyniku z pierwszego spotkania, w którym jego drużyna odniosła pewne zwycięstwo 3:0. Nottingham Forest udając się na dwumecz rozgrywany na Old Trafford, zabrał ze sobą najlepszych zawodników, których ma obecnie do dyspozycji. Aż 10 graczy “The Reds” z różnych powodów opuściło dzisiejsze starcie, do tej grupy dołączył jeszcze Jesse Lingard. Anglik miał wyjść w podstawowym składzie gości, ale został wycofany z protokołu meczowego z powodu kontuzji. Serwis “Sky Sport” przekazał informacje, że Lingard doznał urazu podczas rozgrzewki. Został on zastąpiony przez Emmanuela Dennisa.

Jak można było się spodziewać, gospodarze od początku meczu narzucili swoje tempo i do 44. minuty skutecznie nie dopuszczali gości do stworzenia zagrożenia pod ich bramką. “Czerwone Diabły” przez znaczną większość czasu utrzymywały się przy futbolówce, jednocześnie nie rzucając się na rywali. Zamiast tego spokojnie prowadzili grę, nie oddając pola gry gościom. W Manchesterze głównie brakowało dokładności przy ostatnim podaniu w wygraniu pojedynków z obrońcami “The Reds”. Musieliśmy czekać aż do 29. minuty, żeby zobaczyć pierwszą szansę bramkową dla United. Casemiro próbował zaskoczyć główką Waynea Hennesseya, który stanął na wysokości zadania i obronił strzał. W 44. minucie przyjezdni odpowiedzieli groźnym strzałem Emmanuela Dennisa na bramkę, który finalnie został zatrzymany. Najlepszą sytuację w pierwszej połowie miał Wout Weghorst, ale trafił tylko w lewy słupek. Do przerwy bez bramek.

W drugiej odsłonie gry Nottingham Forest mocno się odkrył i narażał się na coraz bardziej niebezpieczne akcje gospodarzy. Manchester United w łatwy sposób zagrywał prostopadłe podania między obrońców “The Reds”. Podobnie, jak w pierwszej połowie brakowało albo skuteczności, albo wykończenia. W 56. minucie oglądaliśmy kontrowersję z udziałem sędziów VAR. Weghorst był ewidentnie faulowany w polu karnym przez McKenna, ale sędziowie uznali, że faulu nie było.

W okolicach 60. minuty Erik ten Hag wprowadził trzy zmiany, które kompletnie odmieniły przebieg spotkania i od razu wpłynęły na grę. Na murawie pojawili się Martial, Rashford i Sancho. Warto odnotować, że Sancho ostatni występ w czerwonych barwach zaliczył przeciwko Chelsea w październiku. Każdy z wymienionych rezerwowych miał wkład przy daniu prowadzenia United, które miało miejsce w 73. minucie. Piękna wymiana podań pomiędzy Rashfordem i Martialem zaowocowała golem Francuza. Jak wracać po kontuzji to w takim stylu! Po trzech minutach podwyższył Fred, a kolejne kluczowe podanie zaliczył Rashford. Fred w drugim meczu z rzędu trafił do siatki. Gości było stać jeszcze na oddanie jednej próby na bramkę, ale strzał Surridgea poszybował wysoko nad poprzeczką. Manchester United jedzie na finał Pucharu Ligi Angielskiej na Wembley, gdzie zmierzy się z Newcastle United.

01.02.2023, Półfinał Pucharu Ligi Angielskiej, Old Trafford (Manchester), Liczba kibiców: 72315

Manchester United – Nottingham Forest 2:0 (0:0)

Anthony Martial 73′, Fred 76′

Manchester United: Heaton – Wan-Bissaka, Varane (80′ Maguaire), Martinez, Shaw – Fernandes, Casemiro (80′ Lindelof), Fred – Antony (63′ Sancho), Weghorst (63′ Martial), Garnacho (62′ Rashford)

Nottingham Forest: Hennessey – Williams, McKenna, Boly, Lodi (65′ Aurier) – Scarpa (87′ Hammond), Freuler (64′ Danilo), Mangala, Dennis – Surridge (87′ Osong), Johnson (64′ Mighten)

Żółte kartki: Fred, Surridge, Casemiro

Sędzia: Peter Bankes