Premier League: Everton górą w starciu z Chelsea

twitter.com/PremierLeague

W meczu inaugurującym 16. kolejkę Premier League Everton pokonał przed własną publicznością Chelsea 3:1. Dwa gole dla zwycięzców strzelił Dominic Calvert-Lewin.

Sobotni mecz zapowiadany był jako pojedynek klubowych legend na ławkach trenerskich. Chelsea, pomimo przedsezonowych zawirowań, całkiem nieźle poczyna sobie pod wodzą Franka Lamparda. Dla jego rywala dzisiejsze starcie było natomiast debiutem w roli menedżera Evertonu. Duncan Ferguson, który najlepsze lata swojej piłkarskiej kariery spędził właśnie na Goodison Park, tymczasowo zastąpił zwolnionego przed kilkoma dniami Marco Silvę, który zostawił The Toffies w strefie spadkowej. Pomimo sporej różnicy dzielącej oba zespoły w tabeli, spotkanie zapowiadało się niezwykle interesująco.

Zaledwie pięciu minut potrzebował Ferguson, aby cieszyć się z pierwszego gola swoich podopiecznych. Akcję gospodarzy zainicjował Gylfi Sigurðsson, który zagrał na prawą stronę do Djibrila Sidibé, a precyzyjne dośrodkowanie Francuza wykorzystał Richarlison, który wbiegł między obrońców Chelsea i strzałem głową otworzył wynik meczu.
Szybka strata gola nie zwiastowała Chelsea nic dobrego. The Blues w tym sezonie nie zdobyli jeszcze punktów w meczu, w którym musieli gonić wynik. Podopieczni Franka Lamparda potrzebowali trochę czasu na wejście w swój rytm, ale z minuty na minutę się rozkręcali. Przez większość pierwszej połowy gra toczyła się na połowie Evertonu. Gościom brakowało jednak dobrego wykończenia akcji. W efekcie, przed przerwą wynik nie uległ już zmianie.

Drugą odsłonę, podobnie jak pierwszą, od mocnego uderzenia rozpoczęli gospodarze. Dominic Calvert-Lewin wykorzystał fatalne zachowanie duetu środkowych obrońców Chelsea i podwyższył prowadzenie Evertonu. Tym razem odpowiedź The Blues była jednak natychmiastowa. Ledwie trzy minuty później kontaktowego gola strzelił płaskim strzałem z dystansu Mateo Kovačić.
Po mocnym początku drugiej połowy gra stała się bardziej otwarta. Akcje toczyły się zarówno pod jedną, jak i drugą bramką. Najlepsze okazje do zdobycia bramki mieli Theo Walcott po stronie Evertonu oraz Mason Mount w zespole Chelsea.
W końcówce meczu piłkarze Evertonu zdołali zadać ostateczny cios i przypieczętować swoje zwycięstwo. Akcja z 84. minuty jest najlepszym podsumowaniem defensywy Chelsea w tym spotkaniu. Zaczęło się od fatalnego wyprowadzenia piłki przez Kepę Arrizabalagę, a skończyło absolutnym ośmieszeniem obrony The Blues przez duet Dominic Calvert-Lewin – Tom Davies. Ten pierwszy, pomimo niełatwej sytuacji, posłał piłkę do siatki między nogami hiszpańskiego golkipera, zdobywając swoją drugą bramkę w tym meczu.