Premier League: Arsenal zaczyna sezon od zwycięstwa przeciwko Nottingham Forest

Arsenal

Arsenal pokonał 2:1 Nottingham Forest w 1. kolejce Premier League i dzięki zwycięstwu na Emirates Stadium zainkasował pierwsze punkty w nowym sezonie. W pierwszej połowie bramki zdobyli Nketiah i Saka. Z kolei różnicę bramek w drugiej odsłonie zmniejszył Awoniyi.

Piłkarze Arsenalu rozpoczęli nowy sezon Premier League w dobrych nastrojach, po pokonaniu w miniony weekend Manchesteru City w rzutach karnych w meczu o Tarczę Wspólnoty. Triumf podopiecznych Mikela Artety z mistrzem Anglii oraz zdobywcą potrójnej korony z zeszłego sezonu był w pewnym sensie przedsmakiem tego, czego możemy się spodziewać w obecnym rozgrywkach. – Nie mogę się doczekać pierwszego spotkania i nowego wyzwania – mówił opiekun drużyny z Emirates Stadium na przedmeczowej konferencji prasowej. Jeśli chodzi o zespół Nottingham Forst, to drużyna pod okiem Steve’a Coopera zapewniła sobie utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej w przedostatniej kolejce, dzięki zwycięstwu 1:0 w poprzednim, bezpośrednim starciu z Arsenalem.

Spotkanie opóźnione o 30 minut

Starcie Arsenalu z Nottingham Forest zostało opóźnione o 30 minut z powodu problemów z wejściem na stadion. Wdrożenie nowego elektronicznego systemu sprzedaży biletów spowodowało zamieszanie przed stadionem. Dwa kwadransy wystarczyły, aby zażegnać kłopotliwą sytuację z wejściem kibiców na Emirates Stadium.

Zabawa Arsenalu w pierwszej połowie na Emirates Stadium

Arsenal wywiązał się znakomicie z roli faworyta w pierwszej części gry. Gospodarze byli zdecydwanie stroną przeważającą na Emirates Stadium. Zanim jednak się rozkręcili i wrzucili większy bieg, otrzymali ostrzeżenie w 11. minucie od Brennana Johnsona. 22-letni Anglik otrzymał futbolówkę za linię defensywną Arsenalu i stanął oko w oko z Aaronem Ramsdalem. Tyle, że nie wytrzymał presji i przestrzelił, marnując znakomitą sytuację. Po całej akcji Steve Cooper złapał się tylko za głowę. W kolejnych minutach to Arsenal prowadził grę. Impas przełamał w 26. minucie po strzale Eddiego Nketiaha. Jednak wielkie brawa przede wszystkim należały się Gabriellowi Martinelliemu, który po pięknym piruecie wypracował okazję bramkową Nketiahowi. Trafienie Anglika po drodze otarło się jeszcze od ciała kapitana Nottingham Forest, Worralla i wpadło do siatki. W 32. minucie Matt Turner musiał ponownie wyciągać piłkę z siatki. Tym razem na listę strzelców wpisał się Bukayo Saka. Pomocnik “Kanonierów” precyzyjnym i technicznym strzałem nie dał szans Turnerowi.

Awoniyi z bramką kontaktową w drugiej połowie

Po wznowieniu gry obraz gry nie uległ zmianie. “Kanonierzy” przez zdecydowanie większą część spotkania mieli wszystko pod kontrolą. Przyjezdni próbowali przełamać Arsenal szybki wyjściem po odbiorze piłki, ale kontrataki w kluczowej fazie kończyły się niepowodzeniem przez zwalnianie tempa. W 50. minucie gry Mikel Arteta musiał dokonać pierwszej wymuszonej zmiany. Utykający Jurrien Timber został zastąpiony przez Takehiro Tomiyasu. Z kolei Steve Cooper zdecydował się wprowadzić roszady do składu z nadzieją na złapanie kontaktu z Arsenalem. I udało się tego dokonać! W 80. minucie w miejsce Brennana Johnsona wszedł Anthony Elanga. A już po dwóch minutach od zameldowania się na placu gry wypracował akcję bramkową Taiwo Awoniyiemu, który wkroczył na plac gry w 71. minucie. Elanga wyprowadził zabójczą kontrę po lewej stronie, która zakończyła się podaniem do Awoniyego. Nigeryjczykowi pozostało tylko dołożyć nogę do futbolówki. Arsenal wygrywa 2:1 z Nottingham Forest.

W kolejnej kolejce Arsenal zmierzy się na wyjeździe z Crystal Palace. Z kolei Nottingham Forest podejmie Sheffield United.

12.08.2023 rok, 1. kolejka Premier League, Emirates Stadium (Londyn)

Arsenal – Nottingham Forest 2:1 (2:0)

Eddie Nketiah 26′, Bukayo Saka 32′ – Taiwo Awoniyi 82′

Arsenal: Ramsdale – Partey, White, Saliba, Timber (Tomiyasu 50′) – Odegaard, Rice, Haverts – Saka, Nketiah (Trossard 73′), Martinelli (Gabriel 86′)

Nottingham Forest: Turner – Boly, Worrall (Wood 90′), McKenna, Aurier, Yates, Mangala (Kouyate 90′), Aina (Williams 72′) – Danilo (Awoniyi 71′), Johnson (Elanga 80′), Gibbs-White

Żółte kartki: Timber, White – Aina, Mangala

Sędzia: Michael Oliver