Premier League: Chelsea wraca do gry, piękne pożegnanie Wengera

Giroud

twitter.com/premierleague

W hicie 37. kolejki Premier League Chelsea pokonała przed własną publicznością Liverpool 1:0. “The Blues” zachowali tym samym szansę na zajęcie miejsca w czołowej czwórce na koniec sezonu. Po zwycięstwo sięgnął także Arsenal, który w ostatnim domowym meczu pod wodzą Arsene’a Wengera rozbił Burnley aż 5:0.

Spotkanie na Stamford Bridge było bardzo istotne dla końcowych rozstrzygnięć w czołówce tabeli. O trzecie i czwarte miejsce w lidze, premiowane prawem gry w Lidze Mistrzów, walczą jeszcze trzy zespoły: Tottenham, Liverpool oraz Chelsea. Po wczorajszej sensacyjnej porażce tych pierwszych z West Bromwich, stawka dzisiejszego starcia wzrosła jeszcze bardziej. Szczególnie zdeterminowani powinni do niego przystępować podopieczni Antonio Conte, którzy zajmują obecnie piąte miejsce w tabeli i spośród wymienionej trójki są w najgorszym położeniu.

Od pierwszych minut spotkania na boisku można było tę determinację zauważyć. Piłkarze Chelsea byli waleczni. Imponowali w środku pola zwłaszcza Tiemoué Bakayoko i N’Golo Kanté. Na niewiele się to jednak zdawało. Przez większość czasu Liverpool kontrolował sytuację na boisku i to “The Reds” stwarzali groźniejsze okazje. Aż trzykrotnie po strzałach Sadio Mané do interwencji zmuszany był Thibaut Courtois, który za każdym razem wychodził z tego obronną ręką. Sytuacja odwróciła się po upływie nieco ponad pół godziny gry. W 32. minucie Chelsea po raz pierwszy zagroziła poważnie bramce gości i od razu zamieniła to na gola. Dośrodkowanie Victora Mosesa wykorzystał Olivier Giroud, strzałem głową umieszczając piłkę w siatce. Jednobramkowe prowadzenie gospodarzy utrzymało się do przerwy.

Po zmianie stron, w przeciwieństwie do pierwszej odsłony, to Chelsea była groźniejsza w pierwszych minutach. W 56. minucie gospodarzom udało się nawet po raz drugi trafić do siatki rywala, ale Antonio Rüdiger znajdował się na pozycji spalonej i Anthony Taylor słusznie nie uznał gola. “The Reds” byli natomiast zupełnie bezradni w ofensywie. Z zabójczego tercetu Salah – Mane – Firmino, jedynie Senegalczyk był aktywny i starał się kreować akcje Liverpoolu, podczas gdy dwaj pozostali byli zupełnie wyłączeni z gry przez obrońców Chelsea. Taki obraz gry nie mógł przynieść zmiany rezultatu. Podopieczni Antonio Conte dowieźli korzystny rezultat do końca meczu i zmniejszyli stratę w tabeli do Liverpoolu do trzech, a do Tottenhamu do dwóch punktów.

06.05.2018, 37. kolejka Premier League, Londyn, Stamford Bridge, frekwencja – 41 314

Chelsea FC – Liverpool FC 1:0 (1:0)
Olivier Giroud 32′

Chelsea: Thibaut Courtois – César Azpilicueta, Gary Cahill, Antonio Rüdiger – Victor Moses (Davide Zappacosta 89′), N’Golo Kanté, Tiemoué Bakayoko, Cesc Fàbregas (Pedro Rodríguez 90′), Marcos Alonso – Eden Hazard (Willian 86′), Olivier Giroud.

Liverpool: Loris Karius – Nathaniel Clyne (Jordan Henderson 59′), Dejan Lovren, Virgil van Dijk, Andrew Robertson (Dominic Solanke 74′) – Trent Alexander-Arnold, Georginio Wijnaldum, James Milner (Alberto Moreno 89′) – Mohamed Salah, Sadio Mané, Roberto Firmino.

Żółte kartki: Alonso, Moses, Courtois – Salah, Clyne

Sędzia: Anthony Taylor

W tym samym czasie, kilka kilometrów nieopodal Stamford Bridge, Arsenal podejmował na Emirates Stadium Burnley. Było to ostatnie domowe spotkanie w roli menedżera “Kanonierów” dla Arsene’a Wengera, który po 22 latach żegna się z londyńskim klubem. Z tej okazji piłkarze obu drużyn wykonali dla niego przed meczem okolicznościowy szpaler. Jego podopieczni pożegnali go w najlepszy możliwy sposób również swoją grą i rozgromili ekipę Sama Dyche’a aż 5:0.

06.05.2018, 37. kolejka Premier League, Londyn, Emirates Stadium, frekwencja 54 540

Arsenal FC – Burnley FC 5:0 (2:0)
Pierre-Emerick Aubameyang 14′, 75′, Alexandre Lacazette 45+2′, Sead Kolašinac 54′, Alex Iwobi 64′

Arsenal: Petr Čech – Héctor Bellerín, Calum Chambers (Per Mertesacker 78′), Konstantinos Mavropanos, Sead Kolašinac – Granit Xhaka, Jack Wilshere (Aaron Ramsey 72′), Henrich Mchitarjan, Alex Iwobi, Pierre-Emerick Aubameyang – Alexandre Lacazette (Danny Welbeck 72′).

Burnley: Nick Pope – Matthew Lowton, Kevin Long, James Tarkowski, Stephen Ward – Jack Cork, Ashley Westwood, Aaron Lennon (Georges-Kévin N’Koudou 71′), Jóhann Guðmundsson (Nahki Wells 89′), Jeff Hendrick – Ashley Barnes (Sam Vokes 22′).

Żółte kartki: Tarkowski (Burnley)

Sędzia: Andre Marriner

Dodajmy, że w rozegranym kilka godzin wcześniej, pierwszym niedzielnym meczu 37. kolejki Premier League, Manchester City zremisował bezbramkowo z Huddersfield Town.