Podsumowanie środowych sparingów drużyn z Ekstraklasy

LOTTO Ekstraklasa, piłka / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Letni okres przygotowawczy dla polskich klubów rozpoczął się na dobre. W upalną środę swoje sparingi rozegrało siedem klubów, które w nadchodzącym sezonie zagrają w Ekstraklasie.

Z tej siódemki porażkę poniosła jedynie Lechia Gdańsk, która dość wyraźnie przegrała 0:3 z trzecim zespołem izraelskiej ekstraklasy Hapoelem Beer Szewa. Zdobywcy Pucharu Polski, grający w tym spotkaniu w charakterystycznych czarnych koszulkach bez numerów, stworzyli sobie kilka dogodnych sytuacji do strzelenia bramki, lecz jak się okazało, nie wystarczyło to nawet na jedną. Dodatkowo, w 76. minucie Filip Mladenović nie wykorzystał rzutu karnego. Strzał Serba z jedenastu metrów obronił bramkarz Hapoelu Ohad Levita.

Swoje spotkanie zremisował Raków Częstochowa, który mimo dwubramkowej przewagi do przerwy nad czeskim drugoligowym Fotbalem Třinec, po 80 minutach spotkania musiał odrabiać straty. Bramkę na remis 3:3 strzelił jeden z nowych nabytków Rakowa Bryan Nouvier.

Z zespołami znad naszej południowej granicy grali także piłkarze Górnika Zabrze i Jagiellonii Białystok. Ci pierwsi, chcąc uciec przed upałem, mecz z czeskim MFK Karviná rozpoczęli o 10:30. Po bramkach Igora Angulo i Łukasza Wolsztyńskiego Górnik ostatecznie pokonał 2:1 15. drużynę poprzedniego sezonu czeskiej ekstraklasy.

W takim samym stosunku “Jaga” pokonała słowacki MFK Ružomberok. Rywal był jednak o wiele bardziej wymagający (Ružomberok poprzedni sezon słowackiej ekstraklasy zakończył na trzeciej pozycji, w I rundzie eliminacji do Ligi Europy zmierzy się z bułgarskim Lewskim Sofia), przez co także i piłkarzom zwycięstwo przyszło dużo trudniej. Bramkę dającą zwycięstwo w 82. minucie meczu strzelił Jakub Wójcicki.

Bardzo interesująco z perspektywy polskiego kibica zapowiadał się sparing Lecha Poznań z potencjalnym rywalem Lechii Gdańsk w II rundzie eliminacji do Ligi Europy – duńskim Brøndby. “Kolejorz” w Opalenicy po bramce Tymoteusza Puchacza skromnie pokonał finalistę Pucharu Danii i czwarty zespół poprzedniego sezonu tamtejszej ekstraklasy. W barwach duńskiego zespołu w II połowie występował Kamil Wilczek. Więcej przemyśleń na temat tego spotkania można przeczytać tutaj.

Dwa pozostałe zespoły – Korona Kielce i Wisła Kraków postawiły na sprawdziany z naszymi pierwszoligowcami. Kielczanie na swoich obiektach pokonali Stal Mielec. Jedyną bramkę w tym spotkaniu strzelił testowany przez Koronę Milan Radin. 27-letni serbski pomocnik ostatni sezon spędził w kazachskim FK Aktobe, a w przeszłości występował m.in. w barwach Partizana Belgrad grał w rozgrywkach Ligi Europy.

Przebywająca na zgrupowaniu w Warce Wisła Kraków po bardzo ciężkim boju pokonali beniaminka Fortuna I ligi Radomiaka Radom. “Biała Gwiazda” od samego początku musiała gonić, przegrywając od 11. minuty po bramce Rafała Makowskiego. Podopieczni Macieja Stolarczyka jeszcze w pierwszej połowie odpowiedzieli bramką Krzysztofa Drzazgi, a w samej końcówce szale zwycięstwa na korzyść Wisły przechylił Rafał Boguski.

Górnik Zabrze – MFK Karviná (Czechy) 2:1 (1:0)