PNA: Zaha daje Wybrzeżu Kości Słoniowej ćwierćfinał

Iworyjczycy dzięki bramce skrzydłowego Crystal Palace meldują się w ćwierćfinale Pucharu Narodów Afryki 2019.

twitter: @caf_online

Wybrzeże Kości Słoniowej pokonało Malijczyków w meczu 1/8 finału Pucharu Narodów Afryki 2019.

Drużyna Mali pewnie wygrała grupę E, gdzie jako jedyna potrafiła pokonać rywali. Rywale zadowalali się remisami – Tunezja dzieliła się punktami trzykrotnie i wyszła z 2. miejsca, a Angola i Mauretania zremisowały po 2 mecze i obie przegrały z Mali. Wybrzeże Kości Słoniowej wyszło z grupy D jako drugie z 6. oczkami. Pierwsi byli Marokańczycy z kompletem punktów, a za WKS-em uplasowało się RPA (3 punkty, wyszli z 3. miejsca) oraz Namibia (0 punktów).

Przed meczem ciężko było wskazać faworyta, ale skłaniano się głównie w stronie Iworyjczyków. W Mali ciężko szukać wielkich nazwisk. Prawdopodobnie największą z nich jest Moussa Marega z FC Porto. 28-latek zeszły sezon zakończył z 19 bramkami i 10 asystami w 43 meczach we wszystkich rozgrywkach. Warci uwagi są także środkowi pomocnicy Orłów – Amadou Haidara oraz Diadie Samasseko. Oboje są spod stajni Red Bulla (pierwszy z Lipska, drugi z Salzburga), oboje są młodzi (21 i 23 lata) oraz oboje mają spory potencjał.

O wiele więcej gwiazd mają Słonie. Głównie w ataku. O Wilfrieda Zahę od dłuższego czasu pyta się Arsenal, a o Nicolasa Pepe walczyły takie marki jak Bayern, Liverpool, Manchester United, Tottenham czy PSG. Według doniesień gwiazda Lille ma być najbliższej triumfatorów tegorocznej Ligi Mistrzów. Warto też zwrócić uwagę na Francka Kessiego z Milanu czy na Jean-Philippe Gbamina z Mainz.

Pierwsza połowa należała do umownych gospodarzy – Malijczyków. Utrzymywali się dłużej przy piłce i tworzyli sobie o wiele więcej sytuacji bramkowych. Już w 19. minucie Mali mogło zdobyć prowadzenie. bramkarz WKS-u – Sylvain Gbohouo, popełnił błąd przy rzucie rożnym. Piłka po dośrodkowaniu przeleciała przez jego ręce i spadła do Abdoulaya Diaby’iego, który miał obok siebie nie strzeżoną bramkę. Ostatecznie jednak piłka zaskoczyła napastnika Sportingu Lizbona, nie zdążył ją lepiej przyjąć i futbolówka wypadła na aut bramkowy. Jedyną okazją bramkową Wybrzeża Kości Słoniowej była próba strzału Wilfrieda Kanona, ale obrońca ADO Den Haag ostatecznie zamiast w piłkę, trafił w klatkę piersiową malijskiego golkipera.

W 54. minucie dobrą okazję miał nowy nabytek Southampton – Moussa Djenepo. 21-letni skrzydłowy ładnie wyminął próbującego odebrać mu piłkę wślizgiem Mamadou Bagayoko, ale tuż przed iworyjskim bramkarzem Djenepo odskoczyła piłka i nie zdołał podać do lepiej ustawionego kolegi.

Swoją pierwszą, dobrą okazję Iworyjczycy mieli w 68. minucie. Kapitalne podanie górą przejął Jonathan Kodjia. Gdy napastnik Aston Villi wychodził już na sam na sam z Djiguim Diarrą, bramkarz Mali potknął się, ale od razu wstał i dobrą interwencją wybronił strzał Iworyjczyka. Kolejnej dobrej okazji WKS nie zmarnował. W 76. minucie Kodjia przedłużył głową wybicie bramkarza Wybrzeża, piłka wpadła pod nogi Wilfrieda Zahy, a gwiazdor Crystal Palace pewnie pokonał golkipera Mali.

Na Wybrzeże Kości Słoniowej w 1/8 finału czeka Algieria, która wczoraj pewnie pokonała Gwineę 3:0.

08.07.19, 1/8 finału Pucharu Narodów Afryki, Suez Stadium (Suez)

Mali – Wybrzeże Kości Słoniowej 0:1 (0:0)

Zaha 76′

Mali: D. Diarra – H. Traore, Y. Koné, Fofana, Wague – A. Haidara (Adama Traore I 63′), L. Coulibaly (K. Coulibaly 80′), Samassekou – Djenepo, Diaby (Adama Traore II 53′), Marega

Wybrzeże Kości Słoniowej: Gbohouo – Bagayoko, Coulibaly, Kanon, I. Traore – Gbamin, Serey Die – Kessie, Pepe (Cornet 68), Zaha – Kodjia (Bony 85′)

Żółte kartki: Coulibaly 37′ – Mamadou Bagayoko 63′

Sędzia: Janny Sikazwe (Zambia)