PKO Ekstraklasa: Szaleństwo w końcówce. Lechia wyrywa remis

Dusan Kuciak

Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Lechia Gdańsk zremisowała z Piastem Gliwice 2:2 w 25. kolejce PKO Ekstraklasy.

Przed tą serią gier Piast był na czwartej pozycji w lidze, tuż nad Lechią. Mieli jednak tyle samo punktów na koncie. Zatem zwycięstwo oznaczało dla jednego z zespołów odskoczenie rywalowi.

Od początku tempo spotkania nie porywało, stopniowo się rozkręcało. Natomiast więcej zagrożenia pod bramką rywali stwarzali podopieczni Waldemara Fornalika. Udokumentowali to golem w 29. minucie meczu. Bartosz Kopacz popełnił olbrzymi błąd na lewej stronie. Piłkę przechwycił Gerard Badia, który natychmiast zagrał do Jakuba Świerczoka. Futbolówka odbiła się od jednego ze stoperów, ale dopadł do niej Dominik Steczyk, który na raty pokonuje Dusana Kuciaka.

Doświadczony golkiper po raz drugi skapitulował na początku drugiej połowy. Tym razem popełnił fatalny kiks przy strzale z dystansu Patryka Sokołowskiego. Świerczok miał kolejne okazje, a Lechia wydawała się mocno bezradna. Do ostatnich minut spotkania. W końcu zdobyli bramkę kontaktową. Gospodarze wykorzystali błędy w defensywie rywali, do piłki dopadł Łukasz Zwoliński i pewnym strzałem nie dał szans Frantiskowi Plachowi. Wydawało się, że trafienie padło zbyt późno. Na domiar złego w doliczonym czasie gry rzut karny otrzymali gliwiczanie,  jednak… nie wykorzystał go Tomasz Jodłowiec. Pomocnik trafił w sam środek. W odpowiedzi jedenastkę wywalczył Flavio Paixao. Portugalczyk sam pewnie ją strzelił i mieliśmy 2:2.

Wydawało się, że Piast spokojnie dowiezie zwycięstwo do końca. Tymczasem od 87 minuty zaczął się dramat dla zespołu Fornalika. Prawdziwy rollercoaster w tym meczu przeżył Dusan Kuciak, który najpierw popełnił fatalnego babola, a potem zrehabilitował się obronionym karnym. Podział punktów i można powiedzieć, że status quo w tabeli.

17.04.2021, 25. kolejka PKO Ekstraklasy, Stadion Energa, Gdańsk

Lechia Gdańsk – Piast Gliwice 1:2: (0:1)

Bramki: 87. Zwoliński, 90+5 Paixao (kar.) – 29. Steczyk, 49. Sokołowski

Lechia Gdańsk: Kuciak – Conrado (73. Żukowski), Kopacz, Maloča, Fila (78. Musolitin) – Biegański (46. Kałuziński), Gajos, Kubicki, Udovicić (64. Pietrzak) – Zwoliński, F. Paixao.

Piast Gliwice: Plach – Huk, Holúbek, Rymaniak (10. Konczkowski), Malarczyk – Chrapek (57. Jodłowiec), Sokołowski, Lipski, Badia (57. K. Vida) – Świerczok (79. Żyro), Steczyk.

Żółte kartki:  72. Kopacz (LGD), 83. Kubicki (LGD) – 74. Lipski (PIA)