PKO Ekstraklasa: Piast pokonał bezradną Arkę

Twitter

W jednym ze spotkań 25. kolejki PKO Ekstraklasy Piast Gliwice po golu Piotra Parzyszka wygrał 1:0 na swoim boisku z Arką Gdynia. Przewaga mistrzów Polski nad przybyszami z Trójmiasta była bardzo wyraźna, a jednobramkowe zwycięstwo można traktować jako najmniejszy wymiar kary.

Walcząca o ligowy byt Arka w pierwszej połowie sprawiała wrażenie zespołu bezradnego, bez pomysłu na to jak zagrozić bramce rywala. Dwa strzały, w tym tylko jeden celny, mówią wszystko o dyspozycji Gdynian w tym spotkaniu. Piast w ofensywie był dużo bardziej aktywny, o czym świadczy dość ofensywne ustawienie zespołu. Waldemar Fornalik desygnował do gry trzech środkowych obrońców, a grający na wahadłach Martin Konczkowski i Mikkel Kirkeskov bardzo często udzielali się w ataku. Mimo to, w większości przypadków ich próby kończyły się takimi strzałami, które nie miały prawa zaskoczyć Pāvelsa Šteinborsa. Wyjątek stanowi sytuacja z 29. minuty spotkania. Po ładnym, technicznym strzale Jorge Félixa futbolówka odbiła się od słupka, a następnie trafiła do niepilnowanego Piotra Parzyszka. Napastnik Piasta w prostej sytuacji strzelił swojego siódmego gola w tym sezonie PKO Ekstraklasy. Dużo pretensji można mieć do Douglasa Berqvista, który dał się zbyt łatwo ograć Jorge Félixowi.

Delikatnie mówiąc, po przerwie nie zmieniło się nic. Arka grała bardzo słabo, przez co Piast ze spokojem mógł kontrolować przebieg meczu. Bolączką gospodarzy był jednak brak kolejnych bramek, mimo wielu prób. Dzisiejsze zwycięstwo sprawiło, że Piast awansował na szóste miejsce w tabeli ligowej. Arka z kolei pozostaje na zagrożonym spadkiem z PKO Ekstraklasy 14. miejscu.

4 marca 2020, 25. kolejka PKO Ekstraklasy, Gliwice (Stadion Miejski), Frekwencja:

Piast Gliwice – Arka Gdynia 1:0 (1:0)

Piotr Parzyszek 29

Piast: František Plach – Martin Konczkowski (Bartosz Rymaniak 84′), Uroš Korun, Jakub Czerwiński, Tomáš Huk, Mikkel Kirkeskov – Sebastian Milewski, Patryk Sokołowski, Tomasz Jodłowiec (Kristopher Vida 81′), Jorge Félix – Piotr Parzyszek (Patryk Tuszyński 76′).

Arka: Pāvels Šteinbors – Damian Zbozień, Douglas Bergqvist, Frederik Helstrup (Luka Marić 57′), Adam Wawszczyk – Maciej Jankowski, Michał Kopczyński, Michał Nalepa (Dawit Schirtladze 76′), Marko Vejinović, Nemanja Mihajlović – Fabian Serrarens (Oskar Zawada 61′).

Żółte kartki: Vejinović, Schirtladze.

Sędzia: Wojciech Myć (Lublin).