PKO Ekstraklasa: Cracovia pokonuje Górnika i utrzymuje się w lidze

18.04.2021 Warszawa Pilka nozna PKO Ekstraklasa 2020/2021 Legia Warszawa - Cracovia Krakow N/z pilkarze Cracovii przed rozpoczeciem meczu Foto Adam Starszynski / PressFocus 18.04.2021 Warsaw Football PKO Ekstraklasa 2020/2021, polish top division Legia Warszawa - Cracovia Krakow pilkarze Cracovii przed rozpoczeciem meczu Credit Adam Starszynski / PressFocus

W meczu 28. kolejki PKO Ekstraklasy Cracovia wygrała z Górnikiem Zabrze 1:0. Dzięki temu zwycięstwu Pasy są już pewne utrzymania w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Cracovia była coraz bliżej zapewnienia sobie utrzymania. Można było je przypieczętować już dziś, ale do tego potrzebna była wygrana z Górnikiem. Zabrzanie ostatnio notują fatalną serię meczów bez zwycięstwa i  także celowali w trzy oczka.

Gospodarze już w 3. minucie mieli stuprocentową sytuację i od razu ją wykorzystali. Pelle Van Amersfoort wyszedł sam na sam z bramkarzem Górnika. Holender jednak nie strzelał, tylko wyłożył futbolówkę do Sergiu Hancii, a ten bezlitośnie umieścił ją w siatce. Górnik nie miał pomysłu jak odpowiedzieć i gra Zabrzan wyglądała dokładnie tak samo jak w poprzednich spotkaniach, czyli fatalnie. Tymczasem Cracovia grała swoje. Wyróżniającym się zawodnikiem był Van Amersfoort. Napastnik miał dwie świetne sytuacje bramkowe. Za pierwszym razem uderzył tuż nad bramką z kilku metrów, za drugim zatrzymał go Martin Chudý. Do szatni podopieczni Michała Probierza schodzili z zasłużonym prowadzeniem.

W przerwie zobaczyliśmy trzy zmiany. Giannis Masouras zmienił Aleksandra Paluszka, Karol Niemczycki kontuzjowanego Lukáša Hroššo, a Florian Loshaj Marcosa Alvareza. Gra Górnika w drugiej połowie wyglądała troszkę lepiej, ale nadal nie był to ideał. Świetną sytuację bramkową miał Jesús Jiménez, któy wyszedł oko w oko z Niemczyckim, lecz fatalnie przestrzelił. W końcowych minutach podopieczni Marcina Brosza zepchnęli rywali do rozpaczliwej defensywy. Blisko bramki był Richmond Boakye, który główkował po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, lecz tylko obił poprzeczkę. W doliczonym czasie gry jeszcze strzelał Przemysław Wiśniewski jednak po jego główce kapitalnie obronił Niemczycki i Cracovia mogła świętować zwycięstwo, a także pewne już utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Oglądaliśmy dwie różne połowy w tym spotkaniu. W pierwszej widzieliśmy świetną Cracovię, a fatalny Górnik. W drugiej dobrych gości, a słabiutkich gospodarzy. Różnica była taka, że podopieczni Michała Probierza wykorzystali przynajmniej jedną sytuację, a Zabrzanie byli bardzo nieskuteczni. Cracovia jest już pewna utrzymania, więc ostatnie dwie kolejki będzie mogła grać na luzie, Górnik mimo dobrego początku, nie będzie mógł uznać tego sezonu za udany.

03.05.2021, 28. kolejka PKO Ekstraklasy, Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego

Cracovia – Górnik Zabrze 1:0 (1:0)

Sergiu Hanca 3′

Cracovia: Lukáš Hroššo (Karol Niemczycki 46′) – Cornel Râpă, Ivan Marquez, Matej Rodin, Luís Rocha – Sergiu Hanca (Jakub Kosecki 70′), Damir Sadiković (Milan Dimun 74′), Sylwester Lusiusz, Michal Sipľak (Filip Piszczek 57′) – Marcos Alvarez (Florian Loshaj 46′), Pelle Van Amersfoort

Górnik: Martin Chudý – Aleksander Paluszek (Giannis Masouras 46′), Przemysław Wiśniewski, Adrian Gryszkiewicz – Dariusz Pawłowski, Krzysztof Kubica, Alasana Manneh (Michał Rostkowski 84′), Bartosz Nowak, Erik Janža – Jesús Jiménez, Alex Sobczyk (Richmond Boakye 72′)

Żółte kartki: Marcos Alvarez, Michal Sipľak, Luis Rocha, Pelle Van Amersfoort – Alex Sobczyk, Krzysztof Kubica, Przemysław Wiśniewski, Jesús Jiménez, Alasana Manneh, Adrian Gryszkiewicz, Richmond Boakye

Sędzia: Damian Kos