PKO Ekstraklasa: Bezlitosny Exposito

Śląsk Wrocław

Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław, 15.07.2020 / fot. Mikołaj Barbanell

Dziewiętnastą serię gier w PKO Ekstraklasie zamykaliśmy rywalizacją drużyn z górnej części tabeli: Śląska Wrocław z Pogonią Szczecin. Kluczowa w tym spotkaniu okazała się dyspozycja Erika Exposito.

Do meczu Pogoń przystępowała z pozycji wicelidera i miała świadomość, że w razie straty punktów odskoczy im Legia Warszawa. “Wojskowi” w sobotę pokonali 2:1 Górnik Zabrze. Tymczasem Śląsk po cichu wciąż liczy jeszcze na kwalifikację do europejskich pucharów.

“Portowcy” od początku agresywnie nacierali na bramkę rywali. W 7. minucie Alexander Gorgoń zdecydował się na strzał z dystansu. Po rykoszecie i z trudnościami, ale udanie interweniował Matus Putnocky. Chwilę później goście dopięli swego. Po rzucie rożnym piłkę do siatki skierował Jakub Bartkowski. Pogoń dalej atakowała, a najlepszą okazję miała w 34. minucie. Blisko był Kacper Kozłowski, jego strzał został zablokowany, ale futbolówka tak zmieniła kierunek lotu, że było blisko gola.

Niewykorzystane sytuacje się mszczą, klasyk piłkarski ponownie odezwał się w tym przypadku. Na akcje Pogoni odpowiedział wreszcie Śląsk. Niczym przyczajony tygrys, pod koniec pierwszej połowy do ofensywy ruszył Exposito. Najpierw wykorzystał niezbyt dobre wyjście z bramki Dante Stipicy i głową trafił do siatki. Następnie jeszcze przed gwizdkiem Exposito wykorzystał zamieszanie w polu karnym i strzałem pod poprzeczkę nie dał szans golkiperowi Pogoni. Przyjezdni mieli jeszcze okazje na wyrównanie. Między innymi w 79. minucie Kamil Drygas uderzył w poprzeczkę. Gospodarze potem już tylko bronili wyniku, choć w samej końcówce Robert Pich zmarnował dogodną sytuację. Ostatecznie wynik 2:1.

Po tej wygranej Śląsk traci sześć punktów do trzeciego Rakowa. Kolejny mecz gra z Jagiellonią w Białymstoku. Z kolei Pogoń nadal jest wiceliderem, ale do Legii traci już cztery oczka. W następnej serii gier podejmuje Lecha Poznań.

28.02.2021, godz. 17:30, 19. kolejka PKO Ekstraklasy

Śląsk Wrocław – Pogoń Szczecin 2:1 (2:1)

44. Expósito, 45+2. Expósito – 11. Bartkowski

Śląsk Wrocław: Putnocky – Cotugno, Bejger, Pawelec (C) (20. Tamas), Stiglec – Scalet, Sobota (75. Lewkot) – Praszelik (46. Musonda), Pich, Pawłowski – Expósito.

Pogoń Szczecin: Stipica – Bartkowski (84. Fornalczyk), Zech, Malec, Mata (71. Smoliński) – Kucharczyk, D. Dąbrowski, Gorgon (67. Benedyczak), Kozłowski (67. Drygas), Kowalczyk (C) – Zahović.

Żółte kartki: 37. Praszelik (SLA) – 64. Bartkowski (POG)