PKO BP Ekstraklasa: Sporo emocji w Białymstoku. Jagiellonia zremisowała ze Stalą

Jagiellonia Białystok

Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław, 15.07.2020 / fot. Mikołaj Barbanell

Jagiellonia Białystok zremisowała ze Stalą Mielec 3:3 w 26. kolejce PKO BP Ekstraklasy. Świetny mecz rozegrał rumuński obrońca Bogdan Tiru, który strzelił dwie bramki dla gospodarzy.

Zarówno Jagiellonia, jak i Stal punktują w kratkę. Lepiej radzą sobie gospodarze środowego meczu, którzy po 25. kolejkach PKO BP Ekstraklasy mają na swoim koncie 32. punkty. Stal zdobyła dwanaście “oczek” mniej i zajmuje ostatnie miejsce w tabeli, ze stratą jednego punktu do miejsca gwarantującego utrzymanie w elicie.

Oba zespoły po raz ostatni rywalizowały w listopadzie 2020 roku. Wówczas wygrała Stal 3:1. Gole strzelili Marcin Flis, Grzegorz Tomasiewicz, Łukasz Zjawiński. Dla “Jagi” honorową bramkę zdobył Przemysław Mystkowski.

Na stadionie miejskim przy ulicy Słonecznej w Białymstoku gości chcieli przerwać złą passę. Stal na 12 spotkań wyjazdowych rozegranych w tym sezonie ekstraklasy wygrała tylko raz – w Warszawie z Legią.

Mecz rozgrywany o godzinie 18:00 w stolicy województwa podlaskiego rozpoczął się od mocnego uderzenia gospodarzy. W 3. minucie na listę strzelców wpisał się Bogdan Tiru, który w ekwilibrystyczny sposób umieścił piłkę w siatce po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Chwilę później do wyrównania mógł doprowadzić Maciej Jankowski, ale z jego strzałem z woleja poradził sobie 17-letni Xavier Dziekoński. Nie minął jeszcze pierwszy kwadrans meczu, a Rafał Strączek musiał po raz drugi wyjmować piłkę z siatki. Jesus Imaz obsłużył świetnym prostopadłym podaniem Tomasa Prikryla, który wyprzedził dwóch obrońców, doszedł do piłki i pewnym strzałem pokonał bramkarza. Podopieczni Włodzimierza Gąsiora podrażnieni startą dwóch goli zaatakowali. W 17. minucie wrzutkę z rzutu rożnego wykorzystał de Amo, który uderzeniem głową zdobył gola kontaktowego. W następnych minutach Rafała Strączyka próbowali pokonać m.in. Jesus Imaz czy Bartosz Kwiecień, ale ich strzały nie znalazły drogi do bramki. W 37. minucie Stal Mielec krótko rozegrała rzut rożny. Piłkę przed polem karnym otrzymał kapitan gości Krystian Getinger, który lekkim strzałem z dystansu trafił wprost w bramkarza. Pod koniec pierwszej połowy Jesus Imaz mógł podwyższyć prowadzenie swojego zespołu. Z kąśliwym strzałem po ziemi w wykonaniu Hiszpana poradził sobie jednak Rafał Strączek. W 45. minucie gola strzelił Maciej Jankowski. Były piłkarz m.in. Arki Gdynia w momencie podania z lewej strony boiska znajdował się na pozycji spalonej i sędzia Szymon Marciniak bramki nie uznał.

Na początku drugiej połowy boisko opuścił bezproduktywny w tym meczu Kris Twardek. Jego miejsce zajął młodzieżowiec Bartosz Bida, który w ostatnich dwóch ligowych meczach zdobył dwie bramki. W 50. minucie doskonałą sytuację do zdobycia gola miał Jesus Imaz, ale Hiszpan w momencie podania znajdował się na pozycji spalonej. Pod naporem ataków Stali Mielec, błąd popełnił Tomas Prikryl, który zagrał ręką w polu karnym, a sędzia Szymon Marciniak, po interwencji systemu VAR, podyktował rzut karny. 30-letni pomocnik gości Maciej Domański pewnym strzałem z “11” metrów umieścił piłkę w siatce. Na dziesięć minut przed końcem meczu blisko zdobycia trzeciej bramki dla gospodarzy był Jakov Puljić. Jego strzał został jednak zablokowany przez Mateusza Matrasa. Futbolówka wyszła na rzut rożny, po którym Jagiellonia nie zagroziła Rafałowi Strączykowi. W 85. minucie drugą bramkę w tym meczu zdobył Bogdan Tiru. Rumun strzałem głową skierował piłkę do bramki. W doliczonym czasie gry do wyrównania doprowadził Mateusz Mak, który pokonał Dziekońskiego strzałem głową.

Ostatecznie, Jagiellonia Białystok zremisowała ze Stalą Mielec 3:3.