PKO BP Ekstraklasa: Rollercoaster emocji w Legnicy. Trzy punkty pojechały do Poznania

Miedź Legnica

Miedź Legnica przegrała z Wartą Poznań 1:2 w drugim sobotnim meczu 3. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Trzy punkty pojechały do stolicy Wielkopolski dzięki trafieniom Zrelaka i Żurawskiego.

W sobotni wieczór Ekstraklasa wróciła na Stadion im. Orła Białego w Legnicy po 1173 dniach przerwy. Wówczas beniaminek musiał uznać wyższość Śląska Wrocław (0:2). WKS wywiózł trzy punkty po bramkach strzelonych przez Augusto i Mateusza Radeckiego.

Dziś odmieniona od tamtego czasu Miedź,  na czele z nowym sternikiem, chciała zdobyć pierwsze trzy punkty w sezonie 2022/2023.

W pierwszych minutach meczu gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska. Miedź długo utrzymywała się przy piłce, wymieniając przy tym liczne, krótkie podania. W pierwszym kwadransie piłkarze Wojciecha Łobodzińskiego wymienili 106 podań, co przełożyło się na 51% posiadania piłki.

W 20. minucie kibice licznie zgromadzeni na legnickim obiekcie byli świadkami pierwszego celnego strzału w tym meczu. Dobrze ustawiony w polu karnym przeciwnika, Miłosz Szczepański otrzymał podanie z głębi pola i strzałem z pierwszej piłki zmusił bramkarza do interwencji. Stojący między słupkami Paweł Lenarcik sparował piłkę na rzut rożny, którego Warta nie wykorzystała.

Rollercoaster w Legnicy

W kolejnych minutach gra nabrała tempa, a mecz przybrał obraz emocjonującej kolejki górskiej. 120 sekund po strzale Szczepańskiego, goście wyszli na prowadzenie. Kapitan Jakub Kiełb podaniem z lewej strony pola karnego, obsłużył dobrze ustawionego Adama Zrelaka, który dokładając nogę, dopełnił formalności.

Zaledwie minutę później gospodarze doprowadzili do wyrównania, wykorzystując niedokładne rozegranie piłki przez Roberto Ivanova. Dynamiczną akcję Miedzi strzałem sprzed pola karnego sfinalizował Ángelo Henriquez. Asystę przy golu Chilijczyka zaliczył Dominguez, który precyzyjnie wycofał piłkę do środkowego napastnika.

To nie był jednak koniec emocji. W 26. minucie doszło do starcia w polu karnym Miedzi, a głównymi bohaterami zamieszania byli Miłosz Szczepański i Aurtenetxe. Piłkarz Warty ucierpiał po zdecydowanej interwencji obrońcy. Sędzia Patryk Gryckiewicz, przy pomocy systemu VAR, nie podyktował rzutu karnego, nakazując kontynuację gry.

W 32. minucie Miłosz Szczepański po raz kolejny zmusił Lenarcika do interwencji. 24-letni pomocnik strzałem z rzutu wolnego trafił prosto w bramkarza. Do końca pierwszej połowy piłkarze obu ekip nie wykreowali już żadnej sytuacji strzeleckiej. Po pierwszych 45. minutach na tablicy wyników widniał sprawiedliwy remis 1:1.

Druga połowa

Po godzinie gry przyjezdni po raz drugi w tym meczu wyszli na prowadzenie. Bramkę na 2:1 strzelił Maciej Żurawski, który wykorzystał dośrodkowanie Konrada Matuszewskiego i uderzeniem głową skierował piłkę do siatki. Kilkanaście sekund później strzelec gola opuścił boisko, a w jego miejsce pojawił się na nim Miguel Luis.

W 69. minucie w barwach Miedzi Legnica zadebiutował Holender Luciano Narsingh, który zmienił Olafa Kobackiego. Następnie na zmianę taktyczną zdecydował się trener gości. Aktywnego w tym spotkaniu Miłosza Szczepańskiego zastąpił Kamil Kościelny. Serię zmian zakończyli Kamil Zapolnik i Koldo Obietka, którzy kolejno zastąpili Jensa Martina Gammelby’ego i Angelo Henriqueza.

Na dziesięć minut przed końcem gry, boisko w Legnicy opuścili Konrad Matuszewski i Jakub Kiełb. W ich miejsce zameldowali się dwaj młodzieżowcy – Wiktor Pleśnierowicz i Kajetan Szmyt.

Zmiany w szeregach Miedzi nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Drużyna Wojciecha Łobodzińskiego nie przypominała kolektywu, który musi odwrócić losy rywalizacji. Bliżej strzelenia gola była Warta, jednak w kluczowych momentach, piłkarzom zielonych brakowało konkretów w finalizacji akcji. Do końca meczu wynik nie uległ już zmianie i trzy punkty zasłużenie pojechały do Poznania.

W następnej serii gier Miedź pojedzie do Płocka na mecz z Wisłą (08.08, 19:00). Warta podejmie w Grodzisku Wielkopolskim Pogoń Szczecin (07.08, 15:00).