PKO BP Ekstraklasa: Cracovia wygrywa ku pamięci Profesora Filipiaka

PKO BP Ekstraklasa (Twitter)

Jako ostatnie w 2023 roku w PKO BP Ekstraklasie rozegrano zaległe spotkanie 2. kolejki pomiędzy Cracovią a Legią Warszawa. “Pasy” wygrały 2:0 za sprawą dubletu Benjamina Källmana i w ten sposób uczczony został zmarły niedawno właściciel klubu – Profesor Janusz Filipiak.

Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy, a piłkarze Cracovii zagrali z czarnymi opaskami upamiętniając wieloletniego właściciela klubu – Profesora Janusza Filipiaka. Od pierwszego gwizdka arbitra było widać ogromne zaangażowanie i intensywność ze strony gospodarzy. Po kilku okazjach, gdzie zabrakło niewiele, w 25. minucie wynik spotkania otworzył Benjamin Kallman. Fiński napastnik oddał idealny strzał z 25-metrów i pokonał bezradnego Kacpra Tobiasza. W końcówce pierwszej połowy Legia przejęła inicjatywę, a “Pasom” brakowało sił. Najgroźniejszy był Pankov, ale jego strzał minął bramkę Cracovii o kilkanaście centymetrów. Do przerwy “Pasy” prowadziły 1:0.

W 48. minucie Kallman powinien mieć na koncie dublet. Piłka znalazła się pod jego nogami w polu karnym, ale trafił w słupek. Co nie udało się na początku drugiej połowy, udało się w 57. minucie. Knap idealnie wypuścił fińskiego napastnika, a ten w sytuacji sam na sam z Tobiaszem strzałem od słupka umieścił piłkę w siatce. Kosta Runjaić już w 72. minucie wykorzystał wszystkie zmiany. Oprócz optycznej przewagi Legii, nie przełożyło się to jednak na sytuacje “Wojskowych”. W 74. minucie po zamieszaniu w polu karnym Rosołek powinien zdobyć bramkę, ale z pięciu metrów trafił w słupek pustej bramki. Cracovia dzięki dużej ambicji i ogromnemu zaangażowaniu dowiozła zwycięstwo 2:0 i pierwszy raz od 30 września zdobyła w lidze trzy punkty.

20.12.2023 r., 2. kolejka PKO BP Ekstraklasy, Stadion Cracovii

Cracovia – Legia Warszawa 2:0 (1:0)
Källman 25′ 57′

Cracovia (5-3-2): 13. Sebastian Madejski – 25. Otar Kakabadze, 15. Kamil Glik, 22. Arttu Hoskonen, 5. Virgil Ghiță, 3. Andreas Skovgaard – 20. Karol Knap, 6. Jani Atanasov, 18. Takuto Oshima – 7. Patryk Makuch, 9. Benjamin Källman

Legia (3-4-3): 1. Kacper Tobiasz – 12. Radovan Pankov, 8. Rafał Augustyniak, 3. Steve Kapuadi (59, 17. Gil Dias) – 33. Patryk Kun (72, 32. Makana Baku), 22. Juergen Elitim, 21. Jurgen Çelhaka (59, 67. Bartosz Kapustka), 5. Yuri Ribeiro – 27. Josué, 28. Marc Gual (67, 39. Maciej Rosołek), 20. Ernest Muçi (67, 86. Igor Strzałek)

żółte kartki: Kakabadze, Makuch – Gual, Pankov, Josué.

sędziował: Karol Arys (Szczecin)