PKO BP Ekstraklasa: Cracovia i Lech na remis w “meczu przyjaźni”

Krzysztof Drobnik (Piłkarski Świat)

Cracovia zremisowała z Lechem Poznań 1:1 w ramach 13. kolejki PKO BP Ekstraklasy. W “meczu przyjaźni” na trybunach goście prowadzili  po bramce Kristoffera Velde, remis “Pasom” zapewnił Virgil Ghita.

“Kolejorz” od początku przejął inicjatywę na stadionie Cracovii. Najjaśniejszą postacią był Kristoffer Velde. Najpierw Norweg wykorzystał błąd Hoskonena i uderzył płasko z jedenastego metra, ale świetną interwencją popisał się Madejski. Kilka minut później przyjął i uderzył piłkę spoza dwudziestu metrów trafiając w poprzeczkę. Świetną sytuację miał jeszcze Ishak, który dostał świetne prostopadłe podanie i zdecydował się na uderzenie, ale dobrze ustawiony Madejski popisał się skuteczną obron. Zaraz znów jednak zrobiło się gorąco w polu karnym “Pasów”. Madejski fantastycznie wyszedł z bramki i obronił uderzenie Douglasa z ostrego kąta. Chwilę wcześniej zablokował również uderzenie Velde! Norweg dopiął swego w doliczonym czasie gry.  Mając dużo miejsca i czasu przymierzył z osiemnastego metra tuż przy lewym słupku. Madejski miał piłkę na rękawicy, lecz nie dał rady sparować tego uderzenia. W ostatniej akcji meczu doszło do dużej kontrowersji. Knap uderzył z dystansu, Mrozek z problemami sparował piłkę. Śmiglewski popędził do dobitki, lecz upadł w szesnastce po kontakcie z rywalem. Powinien być rzut karny dla Cracovii, ale długa analiza VAR pokazała, że piłkarz “Pasów” był na spalonym.

Wynik zdeterminował podopiecznych Jacka Zielińskiego do przejęcia inicjatywy po przerwie. Dodatkowo szkoleniowiec “Pasów” wprowadził drugiego napastnika. Lech był cofnięty, ale bronił się skutecznie, pozwalając jedynie na strzały z dystansu, z którymi radził sobie Mrozek. Szczególnie mocnym strzałem popisał się Rakoczy. Po zmianie obrońców Lech miał coraz więcej problemów w obronie. Cracovia wykorzystała to doprowadzając do wyrównania w 80. minucie. Rapa dośrodkował z prawego skrzydła, piłka minęła kilku graczy Lecha i spadła pod nogi Ghity, który zapakował ją do siatki. Lech miał jeszcze kilka groźnych dośrodkowań w doliczonym czasie, ale mecz przyjaźni pomiędzy Cracovią a Lechem zakończył się remisem.